I ri Nje njeri i zakonshem Shiko më të madhe

Nje njeri i zakonshem

Philip Roth A-006147

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nje tjeter arritje romanore e Philip Roth vjen per lexuesit shqiptare: Nje njeri i zakonshem, - roman i perkthyer mjeshtrisht nga Engjellushe Shqarri sjell nje reflektim te thelle per jete-vdekjen dhe historine e nje djali nota ne boten pasi peson nje goditje ne zemer....

Më shumë detaje

1996 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221384

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Fjalët që i thanë eshtrat së bashku me mposhtjen me vështirësi të mendimeve më të errëta, e bënë të ndihej i gjallë dhe i pamposhtur. Nuk kish gjë që të mund t'ia zbehte gjallërinë atij djali, trupi pa shenja i hollë si si­lur, i cili një herë e një kohë hidhej mbi dallgët e mëdha të Atlantikut në oqeanin e tërbuar nga një largësi prej 10 metrash, deri sa dilte në breg.

Oh, çfarë çlirimi, çfarë arome uji të kripur dhe dielli përvëlues. Çfarë dritë dielli, mendoi, dritë që depërtonte kudo, ditë pas dite vere drite verbuese, e rrezatuar në detin gjallues, një thesar optik kaq i pamasë dhe i vyer, sa që i dukej sikur përmes lupës së argjendarit të gdhendur me inicialet e babait, shihte vetë planetin e përsosur, të paçmuar, që ishte shtëpia e tij, planetin një miliardë, tre miliardë, katër miliardë karat Tokë!

Humbi ndjenjat, duke mos u ndier aspak i rënë, aspak i destinuar të vdiste, përsëri i gatshëm për t'u plotësuar, por gjithsesi, nuk u zgjua më kurrë. Arrest kardiak. Nuk ishte më, shpëtoi nga të qenit dhe hyri në hiçasgjë, madje pa e kuptuar fare. Ashtu sikundër kish pasur drojë se do ndodhte që në krye të herës.

REVIEW

"Philip Roth u kthye në një artst interpretimi në prozë dhe ishte pikërisht "zëri" i tij — "zëri" i tij — që i lidhi lexuesit me të. Dikush e lexon Rothin për tonin, për muzikën, inti­mitetin e besueshëm, ndonjëherë humorin shpotitës, ndonjëherë zemërimin e sinqertë, shpesh për të gjitha këto bashkë." Joyce Carol Oates

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe136
ISBN9789928221384
Titulli origjinalEveryman
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEngjellushe Shqarri