Cmim i reduktuar! Jerina ase Mbretnesha e luleve Shiko më të madhe

Jerina ase Mbretnesha e luleve

Gjergj Fishta FRA0020

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo vepër është një himn për bukurinë e për dashurinë në botën shqiptare, që mbështetet në një figuracion lirik (personazhet janë lule) dhe në një moralitet shqiptar të këngës ku dashuria këndohet vetëm nëpërmjet bukurisë. Vepra ka dhe një ton polemizues, sepse ishte shkruar për të përmbysur tezën e shfaqur serbe, se shqiptarët nuk dijnë ti këndojnë dashurisë pa fyerje. Fishta provon të kundërtën me veprën e vet

18 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Franceskane
ISBN9789995697136

450 Lekë

-10%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Faqe182
ISBN9789995697136
Viti i Botimit2011
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç