I ri Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve Shiko më të madhe

Shkelqimi dhe mjerimi i kurtizaneve

Honore de Balzak BOM0082

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shkëlqimi dhe rënia e kurtizanëve është publikuar në vitin 1838 – 47 në Francë dhe është në vijim të “Komedisë njerëzore”, ku personazh kryesor është Lysjen de Rumbepre. Jeta pariziene, martesa dhe paraja janë çështjet qëndrore të këtij romani

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341064

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Lysjen de Rubempre dhe "Abbé Herrera" (Vautrin) kanë bërë një pakt, në të cilin Lucien do të arrijë sukses nëse ai pranon të ndjekë udhëzimet e Vautrin. Megjithatë, Esther van Gobseck prish planet më të mira të Vautrin, për shkak se Lysjeni bie në dashuri me të.

Për katër vjet, Ester mbetet e mbyllur në shtëpi në Paris, duke ecur vetëm natën. Një natë, Vautrin kupton se pas Esterit vardiset Nucingen.

Vautrin dhe Lysjeni kanë një plan të përbashkët. Ata janë 60,000 franga në borxh për shkak të stilit të jetesës të Lysjenit. Ai mund të martohet me Klotildën, vajzën e pasur, por të shëmtuar e Grandlieus. Ester do të jetë një mjet që mund të përdoret për të fituar para nga pasioni i çmendur i Nucingenit.

Lysjeni arrestohet dhe merret në pyetje edhe për mikun e tij, Vautren, pas të cilit fshihet emri i vërtetë Carlos Herrera, një prift në një mision sekret që e kishte dërguar mbreti spanjoll. Lysjeni nxjerr të vërtetat, duke përfshirë edhe identitetin e vërtetë të Vautrin, por më pas atij i vjen keq për atë që ka bërë dhe varet në qelinë e tij.

Të dhëna

Faqe464
ISBN9789994341064
Titulli origjinalOMSCA-1
RedaktoriLoredan Bubani
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiSotir Caci
RomanSagë&Histori