I ri Cmim i reduktuar! Une Shiko më të madhe

Une - Elton john

Elton John A-005432

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Gazmore, argëtuese dhe herë-herë thellësisht prekëse, autobiografia UNË do t’ju çojë në një udhëtim intim me një legjendë të gjallë.

Më shumë detaje

96 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789928184689

900 Lekë

-40%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

ELTON XHONI është kantautori me suksesin më jetëgjatë në të gjitha kohërat. Jeta e tij është e jashtëzakonshme, shtatë dekadat e jetuara (deri tani) të mbushura me ngritje e ulje të pabesueshme. Tashmë, me fjalët e veta dhe me ndershmërinë që e karakterizon, ai ndan historinë e tij - çastet argëtuese dhe ato që të copëtojnë shpirtin.

Zbulon të vërtetën e fëmijërisë së jetuar në Pinër, në periferi të Londrës dhe marrëdhëniet e vështira me prindërit. I pagëzuar me emrin Rexhinald Duajt, ai ishte një djalë i druajtur, me ëndrra të pagjasa për t’u bërë yll i muzikës pop. Në moshën 23 vjeç, interpretoi koncertin e parë në Amerikë, ku, i veshur me kominoshe gjoksore të verdha, T-shirt të stolisur me yje dhe këpucë me flatra, u përball me një publik të mahnitshëm. Kishte mbërritur Elton Xhoni dhe bota e muzikës nuk do të ishte më e njëjta.

Autobiografia UNË është e mbushur me dramë, që nga refuzimi i hershëm i punës së Eltonit me partnerin këngëshkrues Berni Topin deri në daljen jashtë kontrollit të superyllit që kryesonte listat e klasifikimit të këngëve; nga miqësia me Xhon Lenonin, Fredi Mërkërin dhe Xhorxh Majkëllin deri te vallëzimi disko me Mbretëreshën; nga orvatjet për vetëvrasje deri te varësia ndaj drogës, që do ta mbante mbërthyer për më shumë se një dekadë.

Eltoni shkruan fuqishëm edhe për çtoksikimin dhe ngritjen e Fondacionit AIDS.

Ai rrëfen për gjetjen e dashurisë së vërtetë me Dejvid Fërnishin, pushimet me Versaçen dhe interpretimin në ceremoninë mortore të Princeshës Diana. Përshkruan çastin ekzakt kur kupton se dëshiron të bëhet baba dhe jeta e tij ndryshon sërish kryekëput.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe394
ISBN9789928184689
Titulli origjinalMe
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiManushaqe Bako