Kimi Shiko më të madhe

Kimi

Rudyard Kipling BOM0043

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman është i dallueshëm për portret e tij të hollësishëm të popullit, kulturës dhe feve të ndryshme të Indisë.

Më shumë detaje

94 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341061

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Kimi është një roman aventurash nga Rudyard Kipling. Ajo u botua së pari me pjesë në Magazine McClure nga dhjetori 1900 deri tetor 1901, si dhe në Magazine Cassell nga janar në nëntor 1901, dhe botuar së pari në formë libri me Macmillan & Co Ltd, në tetor 1901. Historia shpalos sfondin e Lojës së Madhe, konflikteve politike mes Rusisë dhe Britanisë në Azinë Qendrore. Ajo është vendosur pas Luftës së Dytë afgane e cila përfundoi në vitin 1881, por para se tretës, ndoshta në periudhën 1893-1898. "Ky libër paraqet një tablo të gjallë të Indisë, popullsianë e saj të tejmbushur, fetë, dhe supersticionet dhe jetën e pazareve dhe rrugës". Në vitin 1998, Biblioteka Moderne rendit Kimi ne rendin e 78 në listën e 100 romaneve më të mira në gjuhën angleze të shekullit të 20-të.

Të dhëna

Faqe344
ISBN9789994341061
Titulli origjinalOmsca - 1
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiGuri, Artan Shyti