Diana dhe Zana (Studime kulturhistorike) Shiko më të madhe

Diana dhe Zana (Studime kulturhistorike)

Eqrem Çabej BCA013

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Diana dhe Zana është një përmbledhje shkrimesh kulturhistorike, ndoshta e vetmja në llojin e vet ndër botime shqiptare. Në të përmblidhen ese etnolinguistike, shkruar në moshë të re nga autori. Kontribute të çmuara shkencore që hedhin dritë mbi autoktoninë, po edhe mbi bashkëjetesën dhe marrëdhëniet e pandërprera të etnisë sonë me simotrat e saj.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99956-35-00-8

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mes mitesh e besimesh, përqasjesh mes emrave të zotave ilirë, romakë, trakë dhe helenë, mes baladash arbërore a mes zanash e dragojsh, duke ndjekur kalërimin mistik të Kostandinit apo besën e pathyeshme të Ago Ymerit, mes Mujit e Halilit dhe Legjendës së Dioskurëve, Çabej ka dhuntinë e rrallë t'i rrudhë mijëvjeçarët e të na shpjerë në atë kohë kur mes të parëve tanë dhe fqinjëve të tyre kishte më shumë të përbashkëta se dallime.

Të dhëna

Faqe120
ISBN978-99956-35-00-8
RedaktoriBrikena Çabej
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër