Hyrje ne historine e gjuhes shqipe (Pjesa e pare) Shiko më të madhe

Vetëm online

Hyrje ne historine e gjuhes shqipe (Pjesa e pare)

Eqrem Çabej BCA028

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Po t'i hedhim një vështrim historisë së gjuhës shqipe, dy gjëra të kundërta na bien në sy në këtë temë: në një anë një gjuhë e dëshmuar me shkrim mjaft vonë, në anën tjetër një popull i lashtë, autokton në këto vise të Ballkanit që në kohët e mugëta të prehistorisë...

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-98-1

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gjuha shqipe, si gjuhë e folur është kaq e lashtë, por si gjuhë e shkruar është kaq e re, sepse është dokumentuar vonë. Ky është një kontrast nga i cili ka për të vuar patjetër çdo histori e kësaj gjuhe. Perioda pesëqindvjeçare e shqipes së shkruar nuk është veçse një pjesë e vogël nga historia e gjuhës, faza më e re e zhvillimit të saj historik... është një ndërmarrje historikisht e pamjaftë po ta nisim historinë e gjuhës shqipe me dokumentet e para të shkrimit të saj. Se në këtë mënyrë ne do të ndritnim vetëm fazën e re të këtij zhvillimi, e do të linim mënjanë fazat e para, më të gjata. Në këto rrethana ne duhet ta hedhim vështrimin përtej këtyre caqeve. Do të përpiqemi të zdritim për sa të jetë e mundur edhe ato perioda të gjuhës të cilat ndodhen përpara epokës së fundit, kohës së shkrimit të shqipes. Po bazat për të kryer këtë punë ku do t'i gjejmë? Shqipja është për fat një gjuhë e gjallë. Nga kjo del se dokumentet e shkruara nuk paraqesin të vetmin burim që na bën të njohim gjuhën dhe zhvillimin e saj historik. Gurrë e gjallë për të gjurmuar historinë është gjuha vetë: gjuha siç flitet sot në popull, nëpër dialekte e nëndialekte, nëpër kolonitë shqiptare, sidomos të Greqisë e të Italisë, të cilat na paraqesin një fazë diçka më të vjetër të gjuhës së sotme. Kjo gjuhë e gjallë pra, ashtu si flitet më një anë sot, dhe sikundër e gjejmë më anë tjetër të shkruar në monumentet e saj që prej Buzukut e këtej, kjo gjuhë përbën bazën nga e cila do të nisemi për të ngrehur ndërtesën e historisë së gjuhës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe226
ISBN978-99927-33-98-1
RedaktoriBrikena Çabej
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiSeit Mancaku