Sonete Shiko më të madhe

Sonete

Eqrem Çabej BCA078

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Botohen për herë të parë sonetet që gjuhëtari Eqrem Çabej ia pat kushtuar të shoqes, Shyhretit, dhe dy sonete për tronditjen që i shkaktoi humbja e të birit. Vargjet kanë një optimizëm të kthjellët sepse besojnë që njeriut të cilit i falet dashuria, përunjësia, dlirësia, detet, ekziston, është real.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-93-6

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përsosja në formë e këtyre soneteve shpërfaq Çabejn gjuhëtar e poet dhe mënyrën se si këto dy anë të tij u gërshetuan në sontetet që formojnë këtë përmbledhje. Poezitë ndjekin të gjitha rregullat klasike të tingëllimës dhe janë një kontribut i vyer në poezinë shqiptare. Një kontribut i vyer e një risi në poezinë shqiptare, duke e pasuruar e plotësuar atë me një kryevepër të një lloji, që i mungon. Botimi a më mirë mosbotimi i tyre deri më sot, gati gjashtëdhjetë vjet pasi u shkruan, ka një histori të veçantë e tipike për karakterin e rezervuar të autorit. - Brikena Çabej

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe51
ISBN978-99927-33-93-6
V. Bot2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë