Djajte (HC) Shiko më të madhe

Djajte (HC)

Fjodor M. Dostojevski BUE100

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

A mund të mos jetë edhe "Djajtë" një kryevepër e letërsisë? Padyshim që PO. Veçse për arsye thjesht përshkallëzimi, si statistikë, ti (kushdo) mund ta këtillosh një nga veprat e mëdha të shkrimtarit të jashtëzakonshëm rus. Se këtu filozofia, subjekti, jeta, presonazhet dhe veprimi i tyre, janë vetëm një trup. Idetë lëvizin shpejt dhe ti fiton një tjetër autoritet ngaj vetes dhe të tjerëve

Më shumë detaje

497 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN978-99927-667-5-1

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Djajtë është në të gjitha drejtimet një vepër e madhe. Gjithkush, sa është njeri, zot, është edhe një djall. Dashuria humbet rrugën, satira gdhend fytyrat siç bën nganjëherë era, dora e padukshme, politika ngrihet kas dhe vështron, vrasjet gëlojnë, bota e njeriut fillon të përdridhet dhe të dridhet, e vërteta del në shesh, durimi nuk mban dot më - këputet, e vjetra fillon të fshihet me pretendimin se e ka kuptuar që i duhet të zhduket, vdekja rri pranë dhe përgjon Dhe ti, lexuesi, përgjon dhe sheh fytyra të reja, ngashëren për fatin e personazheve që ndërsehen dhe zvogëlohen, që hyjnë në skenë të zhytur në baltë, meditojnë për Zotin e madh e të Plotfuqishëm, arratisen dhe krijojnë ide të tjera, zhyten në ferrin e socialistëve të asaj kohe (pse jo edhe të çdo kohe!) dhe alaniten me ato që shohin e dëgjojnë, se vetë ata janë të përgjuar, të sëmurë, të shëruar e të ndryshuar Jo, kurrsesi s'mund ta lësh një libër të tillë jashtë vëmendjes së leximit

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe555
ISBN978-99927-667-5-1
V. Bot2000
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani