Dhembi i bardhe - Zambaku Shiko më të madhe

Dhembi i bardhe - Zambaku

Xhek London A-005286

Libër i ri

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN9789995608170

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Xhek London është ndër romancierët amerikanë më të njohur. Emri i tij i vërtetë është John Griffith Chaney.

Ka lindur në vitin 1876 në San Françisko. Babai i tij ka qenë astrolog dhe e ka braktisur që në fëmijëri. Më pas zhvendoset me të ëmën në Kaliforni pranë njerkut dhe merr mbiemrin London.

Në librat e tij ai trajton jetesën në Polin e Veriut, njerëzit, natyrën dhe aventurat drejt kërkimit të arit në ato zona. Gjithashtu mbahet si pionier i romaneve me frymë sociale. Është autor i pothuajse 50 romanesh e tregimesh.

Ndër më të njohurit: “Dhëmbi i bardhë”, “Martin Iden” etj. Mbahet mjeshtër i fjalës. Vdiq në vitin 1916.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe184
ISBN9789995608170
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdriatik DERJAJ