I ri Gandi - Jeta Shiko më të madhe

Gandi - Jeta

Ilir Hashorva TO0230

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Gandi arriti të nxirrte nga njerëzit më të mirën që kishin dhe të krijonte nga njerëz të zakonshëm, njerëz të jashtëzakonshëm. Mësimet e Gandit u bënë frymëzuese për shumë individë në botë, të cilët u bënë udhëheqës të lëvizjeve të padhunshme për drejtësi shoqërore në vendet e tyre. Shumë prej tyre janë laureatë të Çmimit Nobel për Paqe.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
Fletët328
ISBN9789994315192

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Kur lexon për herë të parë për Gandin, aty për aty të bën përshtypje jeta e tij. Ajo të çudit, sepse është e ndryshme prej jetës së kujtdo tjetri që mund të kesh lexuar. Por, kur thellohesh pak më shumë, kupton se jo vetëm jeta, por edhe mendimi, edhe fjala, edhe vepra e tij janë të mahnitshme dhe që të gjitha së bashku krijojnë një bashkësi harmonioze të pashembullt. Ato rrezatojnë dashuri, urtësi dhe virtyt, cilësi mbi të cilat duhet të ndërtohet jeta dhe shoqëria e së ardhmes, ajo jetë e ajo shoqëri për të cilat ëndërrojmë dhe lutemi të gjithë. Megjithatë, nuk është e lehtë. Për to kërkohen guxim dhe sakrifica. Fatkeqësisht, pakkush është i gatshëm për to.

Gandi ishte frymëzuesi i Martin Luter King-ut (Martin Luther King) i cili luftoi dhe arriti shumë për të drejtat e afroamerikanëve në Amerikë. Gandi ishte frymëzuesi i Nelson Mandelës, i cili luftoi dhe dha shumë për thyerjen e aparteidit në Afrikën e Jugut. Gandi ishte frymëzuesi i Leh Valesës, i cili tronditi dhe krisi sistemin komunist në Evropën Lindore. Gandi është frymëzues i Dalai Lamës, i cili luftoi dhe lufton për çlirimin e Tibetit me mënyra paqësore. Gandi është frymëzues i Aung San Suu Kyi, udhëheqëses së lëvizjes së padhunshme për demokraci në Burma. Madje, edhe Ho Shi Mini ka thënë se ka qenë dishepull i Gandit.

Këta janë njerëz të shquar që duken të ngjashëm me Gandin, që janë ndikuar prej tij dhe kanë vënë në jetë shumë prej udhëzimeve të tij. Por sa miliona e miliona të tjerë të zakonshëm janë ndikuar tërthorazi e qetësisht nga Gandi dhe e kanë bërë pjesë të natyrës së tyre shumë nga parimet e Gandit. Dhe, kështu, duke qenë të ndikuar miliona persona, janë ndikuar edhe shumë shoqëri, duke u bërë më njerëzore. Ndofta, po të njihej Gandi dhe gandizmi me kohë prej nesh, edhe Shqipëria komuniste mund të ishte më ndryshe, madje jo vetëm Shqipëria komuniste, por edhe Shqipëria e sotme mund të ishte më ndryshe.

Njeriu lexon shumë në jetë. Atij i qëllon të lexojë përgjithësisht shkrime që i japin kënaqësi dhe e zbavitin - me to ai kalon kohën. I qëllon, gjithashtu, të lexojë edhe shkrime që i japin kulturë - me to ai bëhet më i ditur. Po ashtu, por më rrallë, i qëllon të lexojë shkrime që njëkohësisht e zbavitin dhe i japin kulturë. Por, i qëllon fare rrallë të lexojë shkrime që, njëkohësisht, edhe e zbavitin, edhe i japin kulturë, edhe e ndihmojnë të transformohet për mirë shpirtërisht e moralisht; e bëjnë më të virtytshëm, më me karakter, më të guximshëm, më njerëzor, më paqësor, më të drejtë. Shkrimet nga Gandi e për Gandin përgjithësisht e bëjnë këtë transformim, në mos në të gjitha aspekte, të paktën në disa. Por, edhe në qoftë se nuk arrijnë ta bëjnë këtë, edhe në qoftë se nuk arrijnë ta bëjnë dikë të transformojë veten, sepse nuk ka arsyen, predispozicionin apo forcën e duhur, së paku, arrijnë ta bëjnë të dallojë të mirën nga e keqja, virtytin nga vesi, e bëjnë të vlerësojë të mirën dhe të dënojë të keqen dhe kjo nuk është pak. Në qoftë se shkrimet për Gandin nuk i bëjnë këto, ka shumë të ngjarë që faji të jetë më shumë i atij që shkruan për të.

Epikurusi thoshte: “Njohja e mëkatit, është fillimi i shpëtimit.”Kur njeriu fillon të bëjë dallimin midis së mirës dhe së keqes, kur vlerëson të mirën dhe dënon të keqen, ai ka bërë një hap të madh drejt largimit nga primitiviteti. Gandi, me të gjithë forcën e shpirtit të tij, me të gjithë forcën e intelektit të tij, me të gjithë forcën e fjalëve të tij, me të gjitha veprimet e tij, me të gjithë jetën e tij, përpiqet të bëjë pikërisht këtë: ta bëjë njeriun të dallojë të mirën nga e keqja, ta bëjë atë të heqë dorë nga e keqja dhe të kapet pas së mirës. Përqafimi i Gandit, çon drejt fillimit të shpëtimit, çon drejt afrimit te qytetërimi.

 Nga ILIR HASHORVA

 

“Gandi ishte, ndoshta, figura më e madhe e nëntëmbëdhjetë shekujve të fundit.”

Louis Fischer

“Një personalitet shumë interesant, nga më kompleksët dhe nga më kontradiktorët e shekullit.”

Salman Rushdie

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët328
ISBN9789994315192
Titulli origjinalToena
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri