I ri Cmim i reduktuar! Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve Shiko më të madhe

Shkelqimi dhe mjerimi i kurtizaneve

Honore de Balzak BOM0082

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman është një eksplorim i detajuar i botës së nëndheshme të shoqërisë parisiene të shekullit të XIX, duke u fokusuar në jetën dhe përvojat e një të dënuari të pashëm dhe karizmatik, i cili përdor sharmin dhe zgjuarsinë e tij për të manipuluar dhe shfrytëzuar si të pasurit ashtu edhe të varfërit. Rrëfimi thellohet në aspektet më të errëta të natyrës njerëzore dhe shoqërisë, duke përfshirë lakminë, epshin, korrupsionin dhe abuzimin me pushtetin. Ky libër është ekskluzivitet i Bukinist, i cili e çon jo vetëm tek lexuesit por edhe tek rrjeti i librarive në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni.

Më shumë detaje

110760 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341054

1 440 Lekë

-10%

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Lucien de Rubempré dhe "Abbé Herrera" (Vautrin) kanë bërë një pakt, sipas të cilit Lucien do të arrijë sukses në Paris nëse pranon të ndjekë udhëzimet e Vautrin. Megjithatë, Esther Van Gobseck hedh një pikëllim në planet më të mira të Vautrin, sepse Lucien bie në dashuri me Esther dhe ajo me të. Në vend që ta detyrojë Lucien-in ta braktisë, ai i lejon Lucien-it këtë lidhje sekrete, por edhe e shfrytëzon mirë.

Për katër vjet, Esteri qëndron e mbyllur në një shtëpi në Paris, duke shëtitur vetëm natën. Megjithatë, një natë, Baroni de Nucingen e dallon atë dhe bie thellë në dashuri me të. Kur Vautrin kupton se fiksimi i Nucingenit është me Esterën, ai vendos të përdorë fuqitë e saj për të ndihmuar në përparimin e Lucien.

Plani është i tillë: Vautrin dhe Lucien kanë 60,000 franga borxh për shkak të stilit të jetesës që Lucien ka dashur të bëjë. Ata gjithashtu kanë nevojë për një milion franga për t’iu blerë tokën e vjetër Rubempre-ve, në mënyrë që Lucien të mund të martohet me Clotilde, vajzën e pasur, por të shëmtuar të Grandlieu's. Estera do të jetë mjeti që ata përdorin për të marrë sa më shumë para nga pasaniku Nucingen. Gjithsesi, gjërat nuk funksionojnë aq mirë sa do të kishte dashur Vautrin, sepse Esteri kryen vetëvrasje pasi iu dorëzua Nucingen-it për herë të parë dhe të vetme (pasi e detyroi atë të presë me muaj).

Duke qenë se policia tashmë ka dyshime për Vautrin dhe Lucien, ata i arrestojnë të dy me dyshimin për vrasje. Kjo kthesë e ngjarjeve është veçanërisht tragjike, sepse rezulton se vetëm disa orë më parë, Estera kishte trashëguar një shumë të madhe parash nga një anëtar i familjes së larguar.

Lucien nuk shkon mirë në burg. Megjithëse Vautrin në fakt arrin të mashtrojë hetuesit e tij duke besuar se ai mund të jetë Carlos Herrera, një prift në një mision sekret për mbretin spanjoll, Lucien i nënshtrohet dredhive të intervistuesit të tij. Ai i tregon hetuesit të tij gjithçka, përfshirë identitetin e vërtetë të Vautrin. Më pas ai pendohet për atë që ka bërë dhe varet në qeli.

Vetëvrasja e tij, si ajo e Esterit janë në kohën e duhur. Në përpjekje për të mos kompromentuar zonjat e shoqërisë së lartë që ishin përfshirë me të, gjyqtarët kishin marrë masa që të linin Lucien të ikte. Por kur ai vret veten, gjërat bëhen më ngjitëse dhe manovrat më të dëshpëruara. Rezulton se Vautrin posedon letra shumë komprometuese të dërguara nga këto gra te Lucien, dhe ai i përdor ato për të negociuar lirimin e tij. Ai gjithashtu arrin të shpëtojë dhe të ndihmojë disa nga bashkëpunëtorët e tij gjatë rrugës, duke i ndihmuar ata të shmangin një dënim me vdekje ose varfëri të tmerrshme.

Në fund të romanit, Vautrin bëhet në fakt një anëtar i forcës policore përpara se të tërhiqej.

Si pjesë e korpusit balzakian të Komedisë Njerëzore, ky roman vlen sot më shumë se kurrë për shkak të natyrës njerëzore, epsheve, babëzisë së parreshtur për pasurim dhe moralitetit njerëzor. Pikërisht, për këtë arsye, romani “Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizanëve” mbetet ndër klasikët më të pëlqyer kudo në Europë për gati dy shekuj, ndër librat më të shitur të Balzakut dhe ndër romanet më të kërkuar nga lexuesit e ditëve tona në Shqipëri.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe464
ISBN9789994341054
Titulli origjinalOMSCA-1
RedaktoriLoredan Bubani
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiSotir Caci
RomanSagë&Histori