I ri Cmim i reduktuar! Kronikat e mjegullës Shiko më të madhe

Kronikat e mjegulles

Bashkim Hoxha BO0293

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Bashkim Hoxha vjen me një tjetër roman: Kronikat e mjegullës, e cila është një sagë e ditëve tona. Autori godet me mjasht mjeshtri, guxim dhe sfida idhujtë tonë. Ky roman është vlerësuar si një shtegtim i bukur narrative sesi ne shqiptarët të njohim më mirë vetveten.

Më shumë detaje

84 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN978-9928-261-53-3

828 Lekë

-8%

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Meqë kam patur fatin ta lexoj dorëshkrim, dëshiroj të them që kemi të bëjmë me një roman krejt të veçantë në letrat shqipe, por edhe në galerinë e pasur të Bashkim Hoxhës. Kësaj here jemi në një roman breznish, ku historia politike e shekullit XX rrëfehet me mjaft mjeshtëri, guxim, madje pa droje për të shembur idhujt. Ky libër nuk duhet të mungojë në bibliotekë, ndërkohë që nuk lexohet, por përpihet me një frymë.

—Kel Demi

Një ide e guximshme e realizuar zhdërvjelltshëm e me kujdes në një rrëfim të bukur e të pazakontë. Ku historia e popullit tonë ngrihet e bie bashkë me heronjtë e vet, siç ka ndodhur realisht nga njera kronikë tek tjetra, nga njëra stinë politike tek tjetra për fatin tonë të keq historik por aq fatmirë për shkrimtarin Bashkim Hoxha që ka mundësi të luajë me fjalën, idenë, gjuhën e zgjedhur, mjetet rrëfimtare ku dominon ironia.

—Rezarta Reçi

Duket sikur në disa aspekte shoqëria shqiptare klonon vetveten përgjatë një shekulli! Një arritje e autorit në letërsinë bashkëkohore.

—Ermir Nika

Unë e kam lexue dhe jua sugjeroj të gjithëve që ta lexojnë. Vepër shumë e bukur!

—Ben Apolloni

Një sagë e bukur njëqindvjeçare e ngjeshur në rreth dyqind faqe roman. Për të njohur kush jemi ne shqiptarët.

—Doranin Agalliu

Ky roman mund të titullohej edhe HISTORIA JO ZYRTARE E SHQIPËRISË.

—Luan Jaupi

                                                        

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe232
ISBN978-9928-261-53-3
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori