I ri Cmim i reduktuar! Rrota e kuqe, - Gusht 1914 - vëll. 1 Shiko më të madhe

Rrota e kuqe, - Gusht 1914 - vell. 1

Aleksandr Solzenicyn FNK0238

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani Rrota e kuqe ka 10 vëllime, të cilave Aleksandër Sollzhenicin i kushtoi plot 20 vjet krijimtari në periudhën 1971-1991. Mbi bazën e një dokumentacioni shumë të pasur analizohen shkaqet e fitores së revolucionit në Rusi; dobësia e pushtetit carist, degradimi i fesë dhe radikalizmi shoqëror. Është një sagë historikë në rrënjët e së cilës gjenden shkaqet e shoqërive komuniste, jo vetëm në Bashkimin Sovjetik.... Ky është vëllimi i parë i sagës

Më shumë detaje

904 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251275

1 350 Lekë

-10%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rusia ndodhet buzë humnerës; digjeshin çifligje, shpërthenin bomba, rebeloheshin njësi ushtarake, vepropnin gjykata ushtarake lokale... por duhej parë tutjt, drejt së ardhmes për të ecur përpara... përmes një sistemi reformash të menduara mirë. Duke i ndërprerë turbullirat me forcë fizike, qeveria ndërkohë synonte të vinte në veprim dhe ta ripërtërinte forcën morale, sidomos në drejtim të reformës së tokës.

Brezat e ardhshëm do të na kërkojnë llogari. Ne do të përgjigjemi para tyre përse kemi rënë shpirtërisht, përse kemi kaluar në pasivitet dhe në një farë dobësie prej pleqsh, duke humbur besimin ndaj popullit rus.

Nyja e fatit rus ndodhet në fshat. Shteti nuk duhej kuruar duke filluar nga shoqëria e lartë, ku kishte degjenerim dhe infeksion, ku nëpunësit ishin përfshirë në rutinën e shërbimit, ku çifligarët bënin jetë të shthurur dhe mungonte detyrimi.

.... Para së gjithash shteti duhej të kishte këmbë të forta, prandaj shërimi duhej filluar nga këmbët... nga fshatarësia. Asnjë zhvillim i shëndoshë nuk mund të kryhej veçse nëpërmjet fshatit.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe654
ISBN9789928251275
RedaktoriRexhep Hida
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNikolla Sudar