I ri Thana e Thasha Shiko më të madhe

Thana e Thasha

Át Anton Harapi A-004609

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vepra Thana e thasha, titull që ia ka vendosë vetë autori âsht botue në revistën Zâni i Shna Ndout, tue fillue që nga viti 1934 me disa ndërpremje deri në vitin 1942. Në këtë përmbledhje studimesh apo siç i quen Aurel Plasari “ai grusht brilantësh të vegjël të psikologjisë popullore” , Át Anton Harapi u dha përgjegje shumë pyetjeve që burojnë nga zemra e njeriut, që âsht i kufizuem në hapsinë dhe në kohë.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
Fletët168
ISBN9789995697891

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Këto pyetje dëgjohen shpesh edhe sot si te njerëzit e thjeshtë dhe te ata që janë të formuem. Shkrimet e shkurta në prozë mund t’i quejmë edhe nji lloj apologjie të së vërtetës, ku spikat martiri Át Anton Harapi përmes nji mënyre brilante kallëximi e ligjërimi filozofik për njerëzit e thjeshtë dhe për të meçmit. Por përmes kësaj proze prozatori i shquem Át Harapi mes të tjerash vuni në dukje rreziqet e ndërtimit të nji shoqnie pa vlera, pa Zot, rrezikun e komunizmit bolshevik.

Dhe ndër të tjera do të shkruente në prozën e shkurtë Fé e ré që âsht përfshi në këtë vëllim: “Pá besim në Zotin, nuk kemi Shqypní, por Rusí bolshevike”. Aty trajton edhe tema të tjera siç âsht çeshtja e lirisë, cilësi themelore e personit njerëzor, afrimi me besimin përmes arsyes, rreziqet e ideologjisë fataliste e shumë elemente të tjera që ekzistojshin në psikologjinë e popullit.

Sigurisht për Át Anton Harapin e Vërteta duhet të kuptohet nëpërmjet arsyes, reflektimit, shoshitjes e tanë elementëve që përbajnë ekzistencën tonë. Qenia njerëzore âsht e hapun ndaj mbinatyrores.

DIFTOJSI

Me Zotin i ndreqi punët vetë...

Fenat i ka dá Zoti!

Fenat i ka dá Zoti.

Kush lén me hýll...

Kush âsht nafakprém e kush nafakmadh...

Zoti i a ka dá rriskun setcillit...

Nevoja nuk ká gjýgj!

Erz e shpírt!

Po t’ishte Zot... s’pat m’e lânë bâkeqin.

Nuk ká ardhë kush prej asajë jetë...

Goja llap, e shpina dap...

Ne e paç t’a presin... në mos e paç t’a njesin.

Edhe besimi do mârrë si të vijë....

Nuk jemi mâ në kohë të mjesme....

Fé e ré

...per bashkimin kombtár!

...në perparim e siper!

N’ emen të lirís...

Shka don me thanë gjith aj kundershtim kundra besimit në botë?... more dán se dishka â në thes, se nierzt as nuk janë të gjith të marrë, as të gjith të kqí!...

Kúr më permendë kush punë feje më bân me qeshë!…

… besojn pá e diejtë as vetë pse besojn!

Kush flet per besim, nuk m’idhnon, por më terbon. Nji nieri i kohës s’ká si e bán ket dhûnë!

S’ká Zot!

Nuk ká Zot…

Nuk ká Zot…

Nuk ká Zot!

Nierí s’ká shpírt!

Shpirti i nierit… fjalë n’erë.

Me dekë maron gjithshka…

Si të desim na, maron gjithshka…

Zoti s’merret me punë t’ona.

Shka nuk shoh vetë, nuk e xâ të vertetë…

Shka nuk shoh vetë, nuk e xâ besë...

Pá pá vetë me sŷ, nuk besoj...

Shka nuk e marr vesht vetë, nuk e besoj të vertetë...!

Shka nuk kuptoj, nuk kam si t’a besoj...

Thue pernjimend âsht shka besojm?... Un, a dij gjâ me sugurí a jo?...

Un... jam liberal. Nuk besoj.

Un… jam liberal.

Un nuk besoj…. Pse nuk m’a thotë mendja!

Un nuk besoj… due të m’a thotë mendja, e jo të m’a thonë tjerët.

Para se të besoj… due të pves vetin.

Fenat i ka dá Zoti. Të gjitha besimet janë të mira barabar.

Fenat i ka dá Zoti. Mjafton të mahet nji besim, çëfaredo…

Shka na duhet besimi?…

S’na duhet gjâ besimi…

Sod s’na duhet gjâ besimi…

Së na duhet gjâ besimi…

Mund të bâjmë edhe pá besim...

Së na duhet gjâ besim...

Per kohë të sodit... besimi s’ká shka i duhet kuj.

Un nuk besoj... me gjithkta e çoj mâ së miri.

Besim, punë per priftet...

Besim, punë fmísh!

Besimi... punë per grá...

Besimin... t’u a lamë grave

Besimi âsht per popullin e ultë...

Besimin t’a mbajë kush ká ngae...

Un besoj... n’at mdnyren t’ême.

Un besoj... si m’a thotë mendja... jam i lirë!

Un... e lus Zotin vetë!

Besimit, tashmâ i ká kalue koha... â vjetrue e dekë!

Un nuk besoj... e prá së jam as nieri as i keq as i pandershem.

Un nuk besoj... as gjenë kush shka me thanë të keq per mue.

Edhe pá besim, mund të jemi sikush!

Edhe pá besim, mund të jemi të mirë e të ndershem.

Besimi i êm âsht m’u bâ mirë tjerve.

Sá per besim… un ndjeki religionin e natyrshem.

Nuk âsht nevoja të besojm… mjafton arsyja!

Un nuk besoj… Dro po jânë mâ të mirë ata qi besojn?...

Un nuk besoj… Dro po jânë mâ të mirë ata qi besojn?

Teper randsí i ep besimi asajë jete…

Besimi nuk don me dijtë gjâ per punë e nevojë të kësajë jete

Kurse fetarët bâjnë njimí të zeza... pse të besoj un?

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët168
ISBN9789995697891
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim