I ri Hajdutja e parfumeve Shiko më të madhe

Hajdutja e parfumeve

Timothy Schaffert OMBRA0291

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Hajdutja e pafumeve" është një roman dehës mbi jetën e çmendur të nëndheshme të Parisit të pushtuar nga nazistët. Në çdo faqe të tij ndjehen aromat magjepsëse të parfumit...

Më shumë detaje

1093 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928064196

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ngjarjet e romanit vendosen në vitit 1941, në Parisin e pushtuar nga Gjermania. "Hajdutja e pafumeve" është historia e Klementinës, një mërgimtare amerikane, pas një jete me vjedhje të bujshme, e cila ka dalë në pension në Paris dhe është shndërruar në një pikë referimi të rëndësishme për aromat eksotike dhe joshëse të parfumeve për zonjat e kabaresë së Madamë Bouletes.

E gjithë jeta e saj është e ndarë me konsumatorët e pasur të parfumeve të Manhatanit, fl uturave aromatike të Kosta Rikës, tregjeve të erëzave të Marrakeshit dhe më në fund në bordellot e Parisit, ku edhe ka hapur një pafumeri të mbushur me ekstraktet më të preferuara për zonjat e kabareve.

Në moshën 72 vjeçare, Klementina, beson se është shumë e vjetër dhe e lodhur për të kryer mashtrime, veçanërisht ndaj nazistëve. Mirëpo është mikesha e saj e ngushtë, Zoe St. Angel, që e detyron dhe e e rekruton për të vjedhur ditarin famëkeq dhe librin e recetave të parfumierit të njohur parizien Paskal, i cili është zhdukur prej disa kohësh pa asnjë gjurmë.

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe578
ISBN9789928064196
Viti i Botimit2024
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAnisa Trifoni
RomanSagë&Histori