I ri Ditet e fundit te Musolinit Shiko më të madhe

Ditet e fundit te Musolinit

Pierre Milza A-008809

Libër i ri

11109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063557

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Musolini ka vdekur dy herë. Herën e parë vdiq më 25 korrik 1943, si "udhëheqës" i plotfuqishëm i Italisë fashiste.

Herën e dytë, më 28 prill 1945, kur ra nën breshëritë e armëve të partizanëve italianë, në zbatim të"vendimit" të marrë nga drejtuesit e lëvizjes kryengritëse milaneze.

Vdekja e Musolinit bën pjesë në një kontekst që nuk është vetëm ai i luftës ndërmjet aleatëve të perëndimit dhe asaj që mbeti nga koalicioni hitlerian. Ajo është pjesë e një loje ndërmjet drejtuesve perëndimorë dhe sovjetikëve, madje ndërmjet britanikëve dhe amerikanëve.

Por akoma më shumë ajo vë kundër njëri-tjetrit vetë italianët: fashistët kundër anti-fashistëve, komunistë në pozita të forta por në konkurrencë me perfaqësuesit e Rezistencës, të cilët po ashtu kishin mosmarrëveshje midis tyre.

Të dhëna

Faqe453
ISBN9789928063557
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMiço Gubera
RomanSagë&Histori