I ri Dezertimi Shiko më të madhe

Dezertimi

Ariana Harwicz, Mikaël Gómez Guthart OMB0213

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shtepia botuese Ombra GVG sjell nje permbledhje me tregime te autoreve Ariana Harwicz, Mikaël Gómez Guthart, nje prej prurjeve me te mira bashkekohore te prozes se shkurter

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063731

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky dialog i shkruar tregon se ç'ndodhi mes një përkthyesi francez, Mikaël Gómez Guthart, i cili gjatë një krize ankthi pushoi së foluri frëngjisht për të folur vetëm në gjuhën kastiliane, duke ia mbathur nga Parisi në Buenos Ajres dhe një shkrimtareje argjentinase, Ariana Harwicz, e cila u dashurua me frëngjishten dhe provoi të hiqte dorë nga spanjishtja duke ia mbathur nga Buenos Ajresi në Paris. Për këtë arsye, për njërin, Parisi do të mbetet gjithmonë qyteti prej të cilit ia mbathi; ndërsa për tjetrën, Parisi gjithmonë do të jetë qyteti ku ndaloi vrapin. Siç duket, gjithë qyteti është një fushë e minuar, një vendstrehim për emigrantët, një zonë e kontrolluar. Ky dialog është kryqëzimi mes paqëndrueshmërisë së një bisede dhe kohës së caktuar të një teksti, siç ndodh me fytyrat e njerëzve të vdekur.

 

Të dhëna

Faqe110
ISBN9789928063731
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLuljeta Shtino