I ri Jete rezeve Shiko më të madhe

Jete rezeve

Lidija Dimkovska A-008970

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Jetë rezervë" është një roman befasues, që trajton me ndjeshmëri, metaforën e shpërbërjes së Jugosllavisë, nëpërmjet ndarjes së motrave siameze... jeta e të cilave në një moment të caktuar, merr një kthesë të jashtëzakonshme, komplekse, tronditëse.

Më shumë detaje

11109 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063670

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dimkovska, përcjell me emocione të larta grotesku, detaje të hollësishme, tipike për stilin e një poeteje, në sfondin e një atmosfere të zymtë, më cilësitë më mjeshtërore të një romanciereje.

"Një jetë rezervë" është kronika e dy vajzave që i takojnë brezit të parë të rritur në demokraci, është një sagë për familjet, emigracionin, besimin, që ndikojnë në jetën e individit dhe na lejon të kuptojmë se si një vendim I rëndësishëm, mund të ketë një pasojë emocionale që kurrë nuk e kemi përjetuar.

REVIEWS

"Lidija Dimkovska e pasuron muzeun bashkëkohor të mrekullive letrare me detaje tronditëse, të habitshme, me ngjarjet dhe forcën e groteskut, të rrëfyera bukur brenda traditës së romanit tradicional".

— Dubravka Ugrešic, autore e Baba Laid an Egg.

"Me një ndjenjë humori të frikshëm, i jashtëzakonshëm, marramendës dhe i paarritshëm."

— Boston Review

Të dhëna

Faqe570
ISBN9789928063670
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori