I ri Fiset shqiptare Shiko më të madhe

Vetëm online

Fiset shqiptare

Robert Elsie NS0008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një nga librat më të thelluar për studimin e historisë, shoqërisë dhe kulturës shqiptare nga albanologu Robert Elsie. Është nga veprat e fundit që la autori para se të ndahej nga jeta. Në këtë libër trajtohen 69 fiset shqiptare, me një historik të shkurtër dhe me drejtuesit e tyre. Noel Malkolm shkruante: asnjëri nuk do të mund ta bënte këtë më mirë sesa Robert Elsie, i cili është i pashoq në njohjen e kësaj lënde

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Artini
Fletët670
ISBN9789951690546

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Robert Elsie na ofron një lëndë gjithëpërfshirëse për69 fise të ndryshme, duke përfshirë edhe të dhëna për pozicionet, përkatësinë fetare, strukturat fisnore dhe relacionet ndërmjet tyre, statistikat e popullatës, folklorin e fisit, legjendat, doket dhe historinë e fisit.

Në të janë përfshirë edhe pasazhe dhe fragmentet nga veprat e udhëpërshkruyesve të njohur të shekullit të XIX dhe të fillim shekullit të XX, siç bie fjala Edith Durham, Baron Franc Nopça, Johan George von Han dhe Karl Shtajnmecit, të cilët udhëtuan nëpër rajonet e fiseve, si dhe janë përfshirë biografitë e shkurtra të figurave të shquara të cilat kishin lidhje me fisin.

Libri “Fiset shqiptare” do të mbetet një vepër e domosdoshme dhe autoritative e referencave. Ka fare pak njerëz në botë që do të mund të shkruanin një libër të këtillë; asbolutisht, asnjëri nuk do të mund ta bënte këtë më mirë sesa Robert Elsie, i cili është i pashoq në njohjen e kësaj lënde

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët670
ISBN9789951690546
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriShqipëria