Elita shqiptare Shiko më të madhe

Elita shqiptare

Mithat Frasheri PL0009

Libër i ri

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995665814

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koment nga Uran Butka: Mid'hat Frashëri ishte një parashikues gjenial. Ai ishte i bindur që çështja shqiptare e shtruar për zgjidhje për më se një shekull, do ta gjente më në fund atë, sepse nuk ishte vetëm një çështje e brendshme e Shqipërisë, por një problem kyç i Europës Juglindore dhe më gjerë. "Zhvillimi i ngjarjeve në Ballkan vërteton mirë se ngjarjet në Shqipëri nuk janë aspak të brendshme, por janë pjesë e një të tëre me rëndësi botërore, që do të ketë efekte të mëdha ndërkombëtare në kohën e ardhme", thoshte ai. "Për mua ka vetëm një mënyrë që të normalizohet gjendja në Shqipëri: mbajtja e lidhjeve me lëvizjen demokratike".Kjo profeci e thënë më se 100 vjet më parë, u vërtetua në vitin 1992 me zhvillimet demokratike në Shqipëri dhe në vitin 1999 me ngjarjet në Kosovë, të cilat hapën një epokë të re jo vetëm për zgjidhjen e çështjes shqiptare, por edhe për zhvillimet botërore, sepse ndërhyrja e NATO – s në Kosovë nuk u bë për motive pushtimi apo çlirimi, por për mbrojtjen e vlerave humane e demokratike.  

Të dhëna

ISBN9789995665814
Viti i Botimit2008
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër