I ri Midhat Frasheri vepra te zgjedhura 4 Shiko më të madhe

Midhat Frasheri vepra te zgjedhura 4

Mithat Frasheri A-005230

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në vëllimin e katërt të veprave të zgjedhura të Mid'hat Frashërit (Lumo Skëndo) ngërthehen gjithë përshtypjet e udhëtimeve të Mid'hat Frashërit nëpër hapësirën shqiptare dhe nëpër Evropë, si edhe ditarët e tij të famshëm për ngjarjet dhe personalitetet më të rëndësishme historike shqiptare dhe të huaj, përsiatjet e tij filozofike,politike, diplomatike, ekonomike, kulturore, artistike, një pasuri e jashtëzakonshme e panjohur dhe e mbledhur nëpër arkivat shqiptare dhe të huaja.

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Instituti Lumo Skëndo
ISBN9789928450944

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Më tepër

Në udhëpërshkrimet e tij për Shqipërinë zëne vend ditarët e tij : "Gjashtë javë në Shqipëri"- një udhëpërshkrim përgjatë vitit 1909 nga Selaniku në Manastir, Resnjë, Ohër, Strugë, Elbasan, Pogradec, Shën Naum, Korçë, Frashër, Përmet, Leskovik, Janinë; më tej, ditari madhor "Përshtypje udhëtimi 1912-1913, - një udhëpërshkrim nga Stambolli në Shkup, Sofje, Mitrovicë, Pejë,Gjakovë , Has, Mirditë, Mat, Tiranë, Durrës, Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, Janinë, Tepelenë, Frashër, Përmet . Po ashtu ditarët e tjerë: "Në Rumani 1916-1918" (frëngjisht), "Udhëtim nga Bukureshti në Trieste-Vlorë" "Një udhëtim nga Tirana në Gjirokastër" , si edhe dëshmi historike, kronika, portrete, kujtime etj.

Si nje shkrimtar evropian i madh ai na përshkruan Evropën, ashtu siè ishte, duke e përqasur me Shqipërinë: Letra nga Stambolli". :Letra nga Janina", "Letra mbi një udhëtim në Zvicër, "Letra nga Parisi", "Pallati "Louvre" , "ditari i Rumanisë, etj.

Botim luksoz dhe me ilustrime nga Institutit i Studimeve Historike "Lumo Skëndo".

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe638
ISBN9789928450944
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë