I ri Imazhe nga jeta e M-se Shiko më të madhe

Imazhe nga jeta e M-se

Svetlana Žuchová A-004519

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në roman ndërthuren dy jetët e Marisës, ajo e mëparshmja si emigrante në Vjenë dhe jeta e qetë e pa ndodhi në vendin e origjinës, të cilat i ndan në mes një fakt i fortë: vdekja e së ëmës.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS
Fletët144
ISBN978992830084

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Marisia, pas vdekjes së nënës, kthehet nga Vjena në Sllovaki, ku jeton me të fejuarin dhe punon infermiere.

Në qendër të romanit janë lidhjet familjare e miqësore të Marisias, si të vjetrat, ashtu edhe të rejat, të afërtat dhe të largëtat, ku, siç do të shihet në roman, kotësia e hamendësuar e tyre nuk është aq e parëndësishme.

Svetlana Žuchová është shkrimtare dhe përkthyese sllovake. Është nderuar me disa çmime të rëndësishme letrare, mes tyre dhe me “Çmimin Europian të Letërsisë” për romanin Imazhe nga jeta e M-së, i cili është përkthyer në disa gjuhë.

Kestrina Peza është përkthyese e gjuhës çeke dhe asaj sllovake. Është pedagoge e albanistikës në Universitetin e Pragës.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët144
ISBN978992830084
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKestrina Peza