I ri Sheshi i diamantit Shiko më të madhe

Sheshi i diamantit

Mercè Rodoreda DK0092

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vjen në shqip një nga kryeveprat e letërsisë moderne europiane "Sheshi i diamantit" i Mercè Rodoreda, i përkthyer nga Bashkim Shehu. Me një intensitet të rrallë, zëri delikat i Natalisë na flet për ndjenjat, sensibilitetin, gjithë brishtësinë e kompleksitetin e shpirtit femëror. Sheshi i Diamantit është romani më i bukur që i është kushtuar ndonjëherë Barcelonës, - një ndër gurët themeltarë të mbarë letërsisë moderne spanjolle.

Më shumë detaje

39 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët226
ISBN9789928136596

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Historia sa prekëse, aq dhe realiste dhe e fuqishme e Natalisë, një vajze të thjeshtë e naive, që në Barcelonën republikane, e më pas gjatë periudhës së luftës civile spanjolle, përjeton dramën e mjerimit, të humbjes së të shoqit, të vetmisë, derisa më në fund zbulon një dashuri të re, e cila i hap përpara mundësinë e një jete të re…

VLERESIME

“Me të mbyllur faqen e fundit të Sheshit të Diamantit, mendova: lexova një kryevepër.”

Marco Lodoli, La Repubblica

“Shkrimtarja më e rëndësishme katalane e të gjitha kohërave, por edhe më enigmatikia.”

Corriere della sera

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët226
ISBN9789928136596
Titulli origjinalLa plaça del Diamant
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBashkim Shehu