Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Botimet IDK

I krijuar në janar 2001 (fillimisht, deri në vitin 2005, me emrin Shtëpia e Librit dhe Komunikimit) Instituti i Dialogut dhe Komunikimit është një institut i pavarur që shërben si qendër shumë funksionale, e cila ka si mision kryesor të nxisë ndryshime sistematike pozitive në Shqipëri, nëpërmjet promovimit të mendimit kritik, si dhe parimeve të një shoqërie të hapur. Tashmë IDK njihet si katalizator për promovimin e debatit publik, duke shërbyer njëkohësisht si urë lidhëse mes Shqipërisë dhe pjesës tjetër të Europës dhe botës në fushën e ideve dhe të informacionit.


Rrjedhimisht veprimtaria e IDK-ës mund të thuhet se është e përqendruar në dy drejtime kryesore:


• Në projektin e titulluar “Për një Hapësirë Alternative të Komunikimit Publik”, i cili përfshin një sërë veprimtarish që shërbejnë për të nxitur debatin publik dhe të menduarit kritik.


• Në projektin e botimeve, i cili ka për qëllim të sjellë në gjuhën shqipe disa prej veprave më të rëndësishme të mendimit europian e perëndimor, sidomos atij bashkëkohor, duke i dhënë prioritet fushave të tilla si historia, shkencat politike, sociologjia, filozofia, antropologjia kulturore, apo veprave me një karakter të përgjithshëm informativ.


Vitet e fundit këtyre i është shtuar dhe një kolanë e veçantë kushtuar letërsisë botërore bashkëkohore.

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 78 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Historia krejt e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane 1912 – 1923. Libri ‘Brigje të pikëlluara’ ka marrë çmimet ‘Rothschild Book Prize in Nationalism and Ethnic Studies’, dhe ‘British-Kuwait Friendship Society Book Prize’

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Për herë të parë vjen në shqip një përmbledhje me novela nga William Somerset Maugham, i konsideruar një prej mjeshtrave të prozës së shkurtër.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër është një nga kryeveprat e letërsisë botërore për fëmijë. IDK sjell librin e parë të serisë së Muminëve ndërsa librat e tjerë do të botohen në vazhdim.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Vjen në shqip një nga kryeveprat e letërsisë moderne europiane "Sheshi i diamantit" i Mercè Rodoreda, i përkthyer nga Bashkim Shehu. Me një intensitet të rrallë, zëri delikat i Natalisë na flet për ndjenjat, sensibilitetin, gjithë brishtësinë e kompleksitetin e shpirtit femëror. Sheshi i Diamantit është romani më i bukur që i është kushtuar ndonjëherë...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok
  I ri

  “Moshat e Lulusë”, romani i parë i Almudena Grandes, botuar në vitin 1989, me të cilin ajo pati një sukses të jashtezakonshëm, që e ktheu atë në një shkrimtare kult të letersisë erotike femërore.

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  “Kjo është historia e nënës sime, princeshës Selma, lindur në një pallat të Stambollit…” Kjo mund të ishte fillimi i një përralle; por është një histori e vërtetë, që nis më 1918 në oborrin e sulltanit të fundit të Perandorisë otomane.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok

  Një thriller psikologjik që ka patur një sukses të jashtëzakonshëm në mbarë botën, duke u bërë bestselleri Nr. 1 për shumë muaj me radhë. Në qendër të tij një inspektore policie që kthehet në qytetin e saj të lindjes, për të zgjidhur një seri vrasjesh të mistershme.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  “Mio, i vogli Mio” është një ndër veprat më të njohura të Astrid Lindgrenit, është romani i dytë që Botimet IDK po sjellin në gjuhën shqipe pas romanit ‘Ronja vajza e kaçakut’, prej të cilit vitet e fundit është bërë dhe një film vizatimor.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Një ndër librat më të lexuar sot në botë. Një udhëtim në rrugën e gjatë të qytetërimit europian, që nga shembja e Perandorisë Romake deri në ditët tona, duke e ndalur shikimin në një sërë qytetesh, qendra të vërteta të shpirtit krijues europian, në një sërë episodesh që shënojnë etapat kryesore të zhvillimit të këtij qytetërimi dhe të një varg figurash...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Peter Bartl është sot padyshim një ndër studiuesit më seriozë e më të rëndësishëm të albanologjisë.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Fuqia e fjalës është e jashtëzakonshme për ti ndryshuar gjërat. Këtu buron edhe rëndesa e këtij libri me vlera të rralla, pasi janë përzgjedhur fjalimet më të goditura që kanë ndryshuar mendjet dhe zemrat e njerëzve në histori; këtu janë përzgjedhur mesazhet që nga njerëzit e shenjtë si Jezusi apo Muhameti, tek politikanët dhe deri te të urtët. Botimi...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Një libër tepër i rëndësishëm për të kuptuar çfarë ndodh kur Islami politik përplaset me Perëndimin laik, duke e çuar tolerancën në caqet e veta.”

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Është një libër i bukur që i drejtohet fëmijëve, por që mund të lexohet dhe nga një publik i rritur. Autorja Mila Paviçeviç, nga Kroacia, ka fituar çmimin e BE-së për Letërsinë në vitin 2006. Në gjuhën shqipe vjen falë përkthimit skrupuloz të Virgjil Muçit

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  950 Lekë Në stok

  Ky libër është një nga kryeveprat e Jean Giono, i cili sot konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë europiane. Veprën e natyrës epike shpesh e kanë krahasuar me romane të tillë të mëdhenj aventurash, si ato të Stendalit, të Dymasë, apo të Melvilit

  950 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një libër për këdo që udhëton nëpër viset shqiptare

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  I Mrekullueshmi Magjistar i Ozit është një krijim i jashtëzakonshëm, çuditërisht i ngohtë dhe prekës, edhe pse askush se di arsyen se përse është i tillë.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Një udhëtim i jashtëzakonshëm në mitin grek. Zëri i fuqishëm i Christa Wolf na rrëfen në këtë libër jetën e princeshës fatthënëse, e bija e Priamit dhe Hekubës, para dhe pas rënies dramatike të qytetit të saj, Trojës, duke na sjellë Kasandrën, këtë personazh të jashtëzakonshëm, kompleks e që në penën e saj tingëllon aq modern.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim, të botuar mbas vdekjes së dijetarit, përmblidhen disa nga punimet e tij të fushave të kulturës kishtare, posaçërisht të traditës bizantine dhe mbasbizantine në Shqipëri. Të shkruara në periudha të ndryshme të jetës së autorit, këto punime janë përzgjedhur nga botimet e tij të hershme ose të pjesshme, nga dorëshkrimet e lëna pa botuar.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 800 Lekë Në stok

  Vëllimi i dytë i historisë më të kompletuar të artit botëror të botuar ndonjëherë në gjuhën shqipe mbulon periudhën nga Gotiku Ndërkombëtar tek Rokokoja.

  2 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  750 Lekë Në stok

  I rrëzuar nga froni i Akuilanias si rezultat i intrigave të një magjistari të sjellë sërish në jetë pasi kish qënë për disa shekuj me radhë i vdekur, Konanit i duhet të gjejë xhevahirin e famshëm të njohur me emrin Zemra e Ahrimanit që të mund të rifi tojë mbretërinë e humbur dhe që të mbetet gjallë.

  750 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Historia e një dashurie fatkeqe në sfondin e Italisë fashiste në prag të Luftës së Dytë Botërore. Një roman i paharrueshëm e mjaft prekës për kujtesën, që rikrijon një periudhë tragjike të historisë.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Ivo Andriç ka talentin e rrallë ndër romancierët me temë historinë, që jo vetëm ia del të krijojë një tablo të kohës, të mbushur me koloritin lokal, por dhe të na sjellë karaktere të cilët fare mirë mund të jetonin edhe sot.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një libër në të cilin, duke u anashkaluar historia dhe gjeografi a, por edhe tregimi romanesk si dhe anketimi etnologjik, autori rreket të kuptojë se çështë bota mesdhetare, çjanë popujt dhe kulturat që mbart ajo. Ky univers përshkruhet në të gjitha përmasat e tij, duke përcjellë si klimën, truallin, bimët e vreshtat e ullinjtë por edhe njerëzit që e...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  580 Lekë Në stok

  Në këtë libër, John Gray na jep një përshkrim të liberalizmit - të natyrës së tij, origjinës dhe perspektivës së tij në botën moderne. Ndonëse ka pasur paraardhës që në lashtësi, historikisht liberalizmi paraqitet si teoria politike e kohëve moderne si projekti i teorizimit të institucioneve politike për qeverisjen e një shoqërie të bazuar mbi individin.

  580 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një ndër shkrimtarët më të rëndësishëm e më të vlerësuar të letërsisë së sotme botërore. Figurë qendrore e kulturës së sotme amerikane, i kthyer thuajse në një kult. Sot Paul Auster konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të rëndësishëm amerikanë, si dhe një ndër fi gurat kryesore të skenës letrare botërore.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Ky libër ka një subjekt historik e dy shekujve të fundit të Turqisë, pra lindjen e Turqisë moderne mbi gërmadhat e Perandorisë Otomane. Një temë pë të cilën janë shkruar një mori librash, por, mes tyre libri i Bernard Lewis pranohet tashmë si një klasik, si një ndër librat që duhet të bëjnë pjesë në bibliotekën e çdokujt që i intereson historia. Një libër...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Një roman i ri nga Zhorzh Simenon, mjeshtëri i romanit policor, krijuesi i personazhit tashmë të famshëm, Komisarit Megre.

  650 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  I kapur nga gueriljet algjerianë, diku në afërsi të Tagastes, Eustachio Petrocelli është i detyruar të rrijë në një qeli me një tunizian të quajtur Mazhid El Houssi, me të cilin shpejt e lidh një miqëai. Kështu në terrin e burgut ai nis të tregojë pë vendlindjen e tij në Metaponton, në jug të Italisë, për miqtë, pë gratë që ka njohur, për shenjtorët e...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  520 Lekë Në stok

  Një vepër që ka në qendër të saj analizën e shndërrimeve në jetën e përditshme dhe ndikimi i tyre në evolucionin e shoqërisë. Në këtë libër autori përpiqet tu japë përgjigje disa pyetje të tilla si: Çnënkuptojmë me fjalët aq shpesh të përdorura Identitet Europian? Si ka lindur ky identitet? Cilët janë elementët mbi të cilët ai ngrihet? Një tekst i...

  520 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Për policinë nuk ka dyshime, bëhet fjalë për një aksident: Isaja i vogël, duke vrapuar mbi çati, kishte rënë. Por Smilla s`mendon ashtu. E rritur në Groenlandë, ku ekzistojnë më se dhjetë fjalë të ndryshme për dëborën, ajo i kish parë gjurmët e fëmijës në dëborë dhe e dinte se ajo që kishte ndodhur s`qe aksident. Ndërkohë që Kopenhagen-i po përgatitej për...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  650 Lekë Në stok

  Autor i mbi dymbëdhjetë librave, George Steiner njihet sot si një ndër mendjet e mëdha të kohës sonë. Eseist, kritik letrar, romancier, fi lozof amerikan, i lindur në Europë, G.Steiner konsiderohet si një ndër fi gurat me ndikim më të madh në botën e sotme intelektuale. Disa prej veprave të tij si: The death of tragedy, After Babel etj., janë kthyer në...

  650 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 78 libra