Fjaloret e shqipes me turqishten Shiko më të madhe

Fjaloret e shqipes me turqishten

Xhevat Lloshi MAS0020

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Libri i prof. Xhevat Lloshit merr në shqyrtim thuajse të gjitha veprat, artikujt e studimet që trajtojnë elementet turke të gjuhës shqipe, që me gjurmët e para në shekullin e XVIItë, duke filluar me shënimet e Evlija Çelebiut më 1662.

Më shumë detaje

199 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319135

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Libri i prof. Xhevat Lloshit merr në shqyrtim thuajse të gjitha veprat, artikujt e studimet që trajtojnë elementet turke të gjuhës shqipe, që me gjurmët e para në shekullin e XVII-të, duke filluar me shënimet e Evlija Çelebiut më 1662.
Autori thekson se depërtimi i një numri jo të vogël turqizmash në gjuhën shqipe vjen edhe sepse nuk kishte ndonjë shtysë për ti përkthyer shqip fjalët e turqishtes në rrethanat e dygjuhësisë.
Gjendje të cilën, Rilindja Kombëtare u mundua ta ndryshonte duke nisur pastrimin e shqipes nga huazimet turke, dhe me gjetjen e fjalëve të barasvlefshme, duke përpunuar kështu një leksik të ri të shqipes në krahasim me turqishten, për plotësimin e shqipes së shkruar në ato fusha ku më parë nuk ishte lëvruar.
Autori merr në studim hartimin e fjalorëve turqishtshqip, sidomos pas vitit 1990. Objekt i studimit të tij janë fjalorë, fjalës e lista turqizmash duke filluar me listat e fjalëve të A. von Harfit, e duke u ndalur gjerësisht te fjalorët terminologjikë dhe te Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe i Tahir Dizdarit. Autori ka synuar të saktësojë disa pohime që janë bërë në natyrën e huazimeve, duke vënë në dukje ndihmesën që kanë dhënë autorët e fjalorëve të ndryshëm në këtë fushë.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe238
ISBN9789928319135
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë