I ri Kuvendime në mbretërinë e të vdekurve Shiko më të madhe

Kuvendime ne mbreterine e te vdekurve

Lorenzo Ignacio Thjulen FRA0095

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një bashkëbisedim imagjinar midis Gjergj Kastriotit Skënderbeut mbreti I Shqipërisë dhe i Epirit dhe Karlit të madh, perandorit romak. Kjo vepër është shkruar në vitin 1832 nga Abat Lorenzo Ignacio Thjulen (1746 – 1833) i cili ka shkruar pesë autobiografi dhe shumë libra të tjerë.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Franceskane
Fletët96
ISBN9789995697747

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmes dialogut midis Gjergj Kastriotit dhe Karlit të madh, abati Thjulen deshtë me u mësue studentave të tij në Bolonja të Italisë, histori dhe gjeografi. Për të përmbushë misionin e tij, mori si shembull disa personalitete të shqueme në kohë të ndryshme, të cilët krijuen historinë përmes veprës së tyne.

Nepermjet këtyne figurave të ndritshme kallxohen mjaft bukur – sipas Thjulen – ngjarjet historike dhe vendet ku zhvillohen ato ngjarje.

Natyrisht, heroi ynë kombëtar zente nji vend të randësishëm në historinë europiane. Dhe ky dialog midis Gjergj Kastriotit dhe Karlit të madh asht njiherësh kallxim historik dhe krijimtari letrare.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët96
ISBN9789995697747
Titulli origjinalDialoghi nel regno dei morti, dialogo promo fra Giorgio KAstriota altrimenti detto Scandereg Re D’Albania e d’Epiro e l’Imperatore Romano Carlo Magno
RedaktoriLedri Kurti, Flutura Mezini
V. Bot2018
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGema Kraja
RomanSagë&Histori