Otello (SC) Shiko më të madhe

Otello (SC)

William Shakespeare BO0174

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një nga tragjeditë e njohura të Shekspirit, që besohet të jetë shkruar në vitin 1603. E gjithë vepra përqendrohet në personazhet krysore: Otello arap - general në ushtrinë e Venedikut, Desdemona, gruaja e tij dhe Kasio, togeri i tij.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789994332740

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Për shkak të çështjeve të trajtuara në vepër: racizmi, dashuria, xhelozia dhe tradhtia, Otello është një nga pjesët që vihet më shpesh në skenë. Kritikët letrarë kanë bërë vlerësime të ndryshme për veprën. Ka pasur nga ata që Otellon e kanë cilësuar si punën më të mirë të dramaturgut të njohur dhe si më romantikun e karaktereve të Shekspirit, të tjerë e cilësojnë si egoist. E vërteta është se edhe sot, Otello është personifikim i dashurisë ekstreme, i xhelozisë fatale.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe223
ISBN9789994332740
Viti i Botimit2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë