Muhabet tirance me Liun e Cakut Shiko më të madhe

Muhabet tirance me Liun e Cakut

Mustafa Greblleshi BCA065

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për herë të parë të mbledhura në një vëllim, disa nga skicat e fejtonet e mprehta që Greblleshi i nënshkruante me pseudonimin Liu Cakut në gazetat tiranase të kohës së okupacionit italian, me skica e vinjeta të vizatuara nga shoku i tij Ibrahim Kodra.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej

590 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pas më shumë se gjysmë shekulli që kur u shkruan, duket çudi sa aktuale tingëllojnë në "Tironën" e viteve 2000 ato dukuri të jetës shoqërore shqiptare që Greblleshi i fshikullonte dikur me aq humor e njëkohësisht me aq shqetësim në "tironçe". Skicat e tregimet e tij plot humor e satirë priteshin padurim si nga intelektualët ashtu dhe nga lexuesit e thjeshtë të kohës, sepse ishin pasqyrim i mprehtë e fshikullim plot humor i problemeve të ditës: Tirana plot baltë, njerëz që sillen kot, intelektualët që presin t'u rriten rrogat, tregtarë që majmen në kurriz të popullit, vajzat që martohen me të huaj, zyrtarë që marrin ryshfete.

Të dhëna

Faqe115
Viti i Botimit1998
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë