E drejta nderkombetare publike Shiko më të madhe

E drejta nderkombetare publike

Arben Puto BD0349

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Objektivi kryesor i studimit të lëndës E Drejta Ndërkombëtare Publike është tu ofrojë studentëve njohuri të përgjithshme mbi objektin dhe burimet e saj, evolucionin historik dhe raportin e saj me të drejtën e brendshme. Ndër të tjera, kursi synon të qartësojë natyrën e subjekteve të së drejtës ndërkombëtare publike dhe rolin e shtetit dhe organizatave ndërkombëtare si subjektet kryesore të saj. Në mënyrë të veçantë, një pjesë e kursëit i dedikohet rolit të individit në periudhën e globalizmit, në të dy aspektet, si subjekt aktiv dhe pasiv i së drejtës ndërkombëtare.

Më shumë detaje

491 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994300846

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Arben Puto ka lindur në Gjirokastër në vitin 1924. Ka studiuar në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Moskës, dega e së drejtës ndërkombëtare publike. Me hapjen e Universitetit të Tiranës, më 1957, ka punuar si pedagog dhe punonjës shkencor në Fakultetin Juridik, derisa doli në pension më 1990. Është autor i një numri veprash në fushën e së drejtës ndërkombëtare dhe historisë së diplomacisë.

Të dhëna

Faqe556
ISBN9789994300846
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë