Statistika per biznes dhe ekonomik Shiko më të madhe

Statistika per biznes dhe ekonomik

David R. Anderson/ Dennis J. Sweeney/ Thomas A. Williams UE0096

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Teksti Statistika për biznes dhe ekonomik ka për qëllim t'u japë studentëve, në radhë të parë atyre të fushave administrim - biznesit dhe të ekonomisë, një hyrje konceptuale në fushën e statistikës dhe të zbatimeve të shumta të saj. Teksti është i orientuar drejt zbatimeve dhe është shkruar duke patur në mend nevojat e një jornatematikani; kërkesa matematike e vetme është njohja e algjebrës.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639808

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Zbatimet e analizës së të dhënave dhe metodologjia statistike janë pjesë integrale e organizimit dhe e paraqitjes së materialit në tekst. Diskutimi dhe zhvillimi i çdo teknike paraqitet në kuadrin e një zbatimi, pasuar me rezultate statistike, që japin idera për vendimet dhe zgjidhje për problemet. Megjithëse libri është me orientim aplikativ, ne kemi patur kujdes të japim zhvillime metodologjike solide dhe të përdorim shënime, që janë përgjithësisht të pranuara për çështjet, që mbulohen. Për rrjedhojë, studentët do ta konstatojnë se teksti jep një përgatitje të mirë për të studivar materiale statistike më të avancuara. Një bibliografi për të drejtuar studimin e mëtejshëm përfshihet si shtojcë. Teksti u paraqet studentëve paketat kompjuterike Minitab 15 dhe Microsoft° Office Excel 2007 dhe thekson rolin e softuerit kompjuterik në zbatimet e analizës statistike. Minitab-i përdoret për ilustrim sepse është një nga softuerët kryesorë statistikë si në arsim, ashtu edhe në praktikën statistike. Excel-i nuk është paketë softuerike statistike, por disponibiliteti dhe përdorimi i gjerë i Excel-it e bëjnë të rëndësishme për studentin që të kuptojë mundësitë statistike të kësaj pakete. Procedurat në Minitab dhe në Excel jepen në shtojcat; kështu instruktorët kanë fleksibilitetin që ta theksojnë përdorimin e materialit kompjuterik aq sa e quajnë të dëshirueshëm për kursin.

Të dhëna

Faqe422
ISBN9789995639808
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMina Naqo