Studime bashkekohore te sigurise Shiko më të madhe

Studime bashkekohore te sigurise

Alan Collins UE0079

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Studimet e Sigurisë janë nëndisiplinë e Marrëdhënieve Ndërkombëtare. Në qendër të Marrëdhënieve Ndërkombëtare ndodhet studimi i sigurisë

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639143

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Studimet e Sigurisë përfshijnë brenda tyre rreziqe që variojnë nga pandemitë si HIV/ SIDA dhe degradimi mjedisor deri dhe shqetësime sigurie të lidhura me dhunën e drejtpërdrejtë si terrorizmi dhe konflikti ndërshtetëror.Ky i fundit, që ka dominuar kaq shumë disiplinën saqë gjatë Lutës së Ftohtë u bë sinonim i Studimeve të Sigurisë, është aktualisht një nënfushë e Studimeve të Sigurisë, e njohur si Studime Strategjike. Me fundin e Luftës së Ftohtë, Studimet e Sigurisë janë rigjallëruar dhe tanimë mendimet tona po mbizotërohen nga hipoteza qendrore rreth asaj që duhet siguruar dhe mënyrës se si kjo mund të arrihet.Libri ndahet në tre seksione: qasjet e ndryshme ndaj studimit të sigurisë; zgjerimi dhe thellimi i sigurisë dhe një gamë çështjesh tradicionale dhe jotradicionale që janë shfaqur në axhendën e sigurisë.

Të dhëna

Faqe544
ISBN9789995639143
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEnri Hide