Politika e jashtme: teori, aktore, raste Shiko më të madhe

Politika e jashtme: teori, aktore, raste

Steve Smith/ Amelia Hadfield/ Tim Dunne UE0074

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një libër mbi politikën e jashtme, e cila është mjaft komplekse. Ajo përmban çështje, të dhëna, që mund të sjellin një sërë rezultatesh, me një variacion të vogël në një prej problemeve që ka pasoja të konsiderueshme në këto rezultate.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639693

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Fenomenet e politikës së jashtme janë tepër komplekse. Ato përmbajnë çështje, të dhëna, që mund të sjellin një sërë rezultatesh, me një variacion të vogël në një prej problemeve që ka pasoja të konsiderueshme në këto rezultate. Kështu, proceset shkakësore nuk kuptohen lehtësisht. Ato mund të jenë mjaft të pakuptueshme kur ndryshimi i tyre përfshin, siç ndodh zakonisht, një gamë të gjerë të dhënash, që mund të variojnë nga hera e parë në herën e dytë. As kompleksitetet nuk mund të shpërfillen. Ato janë mjaft të rëndësishme për dinamikën e politikës së jashtme dhe nuk mund të shpërfillen ose të anashkalohen. Nuk mbetet veçse t'i lejojmë dhe të zbulojmë pasojat e tyre në situata të- ndryshme. Kjo procedurë lehtëson analizën bindëse edhe kur rrezikon të japë një tablo jo të plotë. Karakteristikat kryesore të politikës së jashtme - dhe kërkesat që ato shtrojnë para analistëve të kësaj fushe - shqyrtohen në mënyrë të plotë në kapitujt e ardhshëm. Autorët e tyre tregojnë ndjeshmëri të lartë ndaj problemeve të fushës dhe e shprehin këtë me analizat që u bëjnë. Ata e kuptojnë nevojën për teori, si dhe për analizën empirike sesi një vend sillet në komunitetin ndërkombëtar. Më tepër se kaq, ky perceptim përfshin idenë sesi analiza duhet të ndryshojë për të përshtatur qasje të ndryshme ndaj fushës së politikës së jashtme.

Të dhëna

Faqe616
ISBN9789995639693
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArtur Jaupaj