Psikoanaliza sipas grave Shiko më të madhe

Psikoanaliza sipas grave

Silvia Vegetti Finzi (u kujdes) BDI0163

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nxënëset më të shquara të Frojdit, pjesëtare të "rrethit vjenez", janë personazhe të këtij vëllimi. Secila nga autoret bashkëkohore ka evokuar një grua tjetër, psikanaliste, duke hetuar deri në identitetin e saj më sekret, disa herë edhe në jetën personale.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759542

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri "Psikoanaliza sipas grave", na sjell anët më të fshehta të shpirtit njerëzor, çështjet delikate të seksualitetit femëror, që vetë Frojdi kishte ngurruar t'i analizonte, në sytë e këtyre grave shtjellohen në një dritë krejt tjetër. Ana Frojdi, Lu-Andrea-Salome, princesha Marie Bonaparti, Sabina Shpilrain, Helenë Dojç, Fransuazë Dolto dhe Lusi Irigarei janë personazhe të denja për një tragjedi greke, por me ndryshimin që janë të gjitha figura reale që kanë vënë një gur themeli në psikanalizë.

Të dhëna

Faqe316
ISBN9992759542
RedaktoriMariana Ymeri
Viti i Botimit2004
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMariana Ymeri