Psikologjia individuale Shiko më të madhe

Psikologjia individuale

Alfred Adler BUE198

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Psikologjia individuale e Adlerit është nga veprat më të njohura në psikologjinë e sotme. Teoria e tij e famshme për personalitetin dhe studimet e tjera për personalitetin dhe studimet e tjera të kryera në psikologji, kanë sjellë ndryshime rrënjësore në mendimin e kësaj shkence

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928030399

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Alfred Adleri në veprën e tij mban qëndrim të fortë në lidhje me fëmijën dhe shkollën, të cilat dare mirë praktikohen në vende të përparuar, por që ende nuk kanë përkrahësit e duhur edhe në vendet në zhvillim. Adleri është psikolog i rrymës neofrojdiste, por që shkolla e tij psikologjike është krejt e veçantë dhe me mjaft përkrahës. Ja çshkruan në veprën e tij: «Nuk mund të vlerësojmë saktësisht deri në çpikë fëmija ndikohet kur sheh të afërmit dhe prindërit që bëjnë çdo ditë gjëra që ai smund ti bëjë dot. Ky është një fakt domethënës. Të gjithë personat që i janë drejtuar shpirtrave fëmijërorë kanë vënë re që tërë fëmijët kanë një dëshirë të jashtëzakonshme për pushtet dhe prestigj, dëshirojnë, pra, ta afirmojnë personalitetin, të ushtrojnë ndikim dhe të duken të rëndësishëm.» Hapësira e veprës së Adlerit shtrihet në të gjitha fushat e psikologjisë. Teoria e tij e personalitetit është ajo që bën majë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe366
ISBN9789928030399
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani