I ri Drita e larget Shiko më të madhe

Drita e larget

Antonio Moresco A-008427

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Drita e largët” është një libër misterioz dhe me intensitet të lartë rrëfimi, trazues dhe i thellë, me qëllimin për të lënë shenjë në shpirtin e lexuesve. Ky roman është fitues i çmimit “Tropea”, 2014

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221254

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Diku mes pyjesh, në një vend të braktisur, i larguar nga të gjithë, një burrë jeton në vetmi. Por një mister e tur­bullon izolimin e tij: çdo natë, në të njëjtën orë, errësira çahet nga një dritëz që ndizet lart në male, mu përballë shtëpisë së tij të gurtë.

Ç’të jetë ajo?

A ka ndonjë banor në fshatrat e braktisura atje lart?

Apo ndonjë shtyllë rruge ndizet nga kushedi ç’kontakt elektrik? Ndonjë ufo?

Një ditë burri niset dhe afrohet deri te vendi ku gjendet ajo dritë. Kur mbërrin atje, gjen një fëmijë, i cili jeton gjithashtu i vetmuar në një shtëpi në pyll dhe që duket si i ardhur nga një epokë tjetër, ose më mirë, si nga një planet tjetër.

Pyetje të reja dynden në mend­jen e burrit: kush është në të vërtetë ky fëmijë? Çfarë e lidh me ta?

Zbulimi ynë ndodh ngadaltë, ndërsa burri i afrohet gjithnjë e më shumë zemrës së të fshehtës së kësaj historie të trazuar e lehtësuese, deri në fundin e saj të beftë.

REVIEW

“Drita e largët” ka të gjithë dinjitetin e një rrëfimi të gjatë për lexuesin që dëshiron të marroset pas të shkruarit bukur, pse jo, nga një fund i beftë.

Critica Letteraria

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe144
ISBN9789928221254
Titulli origjinalLa lucina
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArel Lera
RomanSagë&Histori