I ri Gjurme brenge Shiko më të madhe

Gjurme brenge

Rein Raud A-004480

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Shkruar me një stil mbërthyes, Rein Raud sjell një vepër me personazhe të gjallë, pa tone të errëta hidhërimi apo moralizimi, por me mesazhe të fuqishme për jetën.

Më shumë detaje

99 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët366
ISBN9789928062574

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pasi është dignostikuar me kancer, Enn Padrik vendos të hetojë mbi vetërasjen në dukje të së bijës dhe miqve të saj në një shtëpi pranë Viljandit.

Zbulimi i misterit të vdekjes së vajzës do të kthehet në misionin përfundimtar të tij, në atë pak kohë jetë që i mbetet. Ai do të udhëtojë kryq e tërthor nëpër Estoni, madje edhe në Francë, për të folur me ata që mund të kenë informacion sadopak të vlefshëm.

Disa prej këtyre njerëzve duket sikur e prisnin ardhjen e tij, të tjerë refuzojnë të flasin me të. Pak e nga pak, gjurmët fillojnë e ndriçohen.

Nga fundi i viteve ‘70, e deri në mesin e viteve 2000, libri shpalos jetët e dy gjeneratave, ndryshimeve në botë si dhe në shoqërinë estoneze në veçanti, kalimin nga një botë e të drejtës dhe së gabuarës në një botë ku shumçka duket sikur nuk është as njëra e as tjetra.

Por nevoja e pashtershme pë gjetjen e së vërtetave absolute akoma nuk venitet.

“Ndoshta gjëja më interesante dhe më tërheqëse e këtij romani janë ngjyrimet aksidentale, vëzhgimet e holla, sidomos të kohëve sovjetike dhe ndikimi i kushteve dhe rrethanave sociale tek personazhet...

VLERESIME

“Një roman zemërthyes që meriton një audience të gjerë.”

—Kirkus Reviews

“Eleganca në shkrimin e Raudit vjen nga thellësia që i jep edhe personazheve më periferikë, si dhe rritmi i kujdesshëm i fabulës. Teksa “Gjurmë brenge” hyn rrëmbyeshëm në një territor filozofik, në fund, struktura e këtij romani i jep përmasat e një thrilleri, gjë që e plotëson domethënien dhe arsyen edhe mbi çështjet e identitetit dhe ndikimit familjar.

Vallë, a ka mundësi që një person të ndryshojë kaq shumë sa që të mos njihet më? Raud thotë po – por kjo nuk e mohon dashurinë e një babai.”

— Laura Farmer, The Gazette

“Edhe personazhet dytësore si ish kunata e Enn-it, dhe burri me të cilin ishte martuar ajo, si dhe çfarë i ka ndodhur asaj, përbëjnë histori në dukje të vogla, por mjaft interesante, dhe zbulojnë shumë enigma rreth në lidhje me Annit”

— Complete Review

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët366
ISBN9789928062574
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEliona Balilaj
RomanPsikologjik