I ri Pape Satan Aleppe – kronika të një shoqërie të lëngshme Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Pape Satan Aleppe – kronika te nje shoqerie te lengshme

Umberto Eco BDI0263

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Pape Satàn, pape Satàn aleppe”, thoshte Dante në Ferri (VII,1), mes çmerisë, dhimbjes, mllefit, kanosjes dhe ndoshta ironisë. Krizë e ideologjive, krizë e partive, individualizëm i shfrenuar. Ky është mjedisi, mjaft i njohur, ku lëvizim: një shoqëri e lëngshme, ku jo gjithnjë është e lehtë të gjesh një yll polar (edhe pse fare lehtë mund të gjesh yje dhe yllka). Një koleksion esesh rreth botës moderne nga njëri prej figurave letrare më të mëdha dhe autor bestseller në botë.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928217622

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Umberto Eco është një superstar ndërkombëtar për kulturën. Në këtë antologji të tij të fundit, eseisti dhe romancieri i famshëm, e vëzhgon botën që ndryshon me kureshtje të papërmbajtur dhe me mençuri të thellë.

Ashtu si disa studiues të tjerë para tij, Eco tregoi se një erudit me përmasat e tij, ishte i zoti shkruante për shumë lloj lexuesish. Kronika të një shoqërie të lëngshme përmban më shumë se 100 artikuj editorialë, të ndarë në 15 pjesë me tituj shumë tërheqës.

Ecoja nuk ishte kritizer, por ai nuk e duronte dot, f.v., “teprimin e budallallëkut, që po bllokon linjat e internetit”.

Ky libër është një dhuratë për lexuesin e tij: i zgjuar, i mprehtë dhe ndriçues.

VLERËSIME PËR LIBRIN

“Kënga e mjellmës së njërit prej intelektualëve më të mëdhenj të Europës. Ka shumë për të shijuar dhe medituar mbi këtë libër”

Kirkus Review

“Inteligjent, intrigues dhe shpesh therës. Mendim që provokon...nuanca ky koleksion flet shkoqur për mendjen e sofistikuar dhe të shkathët të Ecos.

Pushlisher Weekly

Ecoja kombinon leksionin me dashurinë për paradoksin dhe një sens humori të mrekullueshëm, hera – herës mizor e që nuk të kursen”

The New York Times

                                        

Të dhëna

Faqe441
ISBN9789928217622
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgim Doksani, Mariana Ymeri