I ri Flaka misterioze e mbretëreshës Loana Shiko më të madhe

Flaka misterioze e mbretereshes Loana

Umberto Eco BDI0400

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ideja e jetës, kufijtë dhe perspektivat e saj janë rrëfyer në këtë roman përmes kujtimeve. Ky është një libër që të bën të mendosh e kuptosh se si automatizimi i ekzistencës i ka kthyer edhe gjërat më të rëndësishme në jetë si të mirëqena. Dhe personazhit i duhet të humbë kujtesën që të rizbulojë botën! Një roman ku Eko, si kurrë më parë, hyn thellësisht në misterin e shpirtit njerëzor.

Më shumë detaje

502 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928217752

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jambo, një librar antikuarësh që jeton në Milano ka pësuar një goditje cerebrale dhe jeton në mjegull. Humbja e kujtesës së tij është e çuditshme, - ai mund të kujtojë përmbajtjen e çdo libri që ka emrin e vet, nuk e njeh gruan e vajzat e tij dhe nuk i kujtohet asgjë nga fëmijëria. Në përpjekjen për t’u rimëkëmbur, gruaja e bind që të kthehet në shtëpinë e familjes ku është rritur, diku në kodrat midis Milanos dhe Torinos. Atje, në papafingon e shtëpisë ai kërkon dhe gjen nëpër kuti gazeta të vjetra, libra vizatimorë, disqe muzikore, albume fotografish dhe ditare të adoleshencës.

Dhe kështu Jambo nis e rrëfen historinë e brezit të tij; nga himni fashist “Giovinezza” të Musolinit, nga edukimi katolik me ndenjën e fajit tek autorët e preferuar Salgari, etj., aktorët e famshëm dhe hartimet e shkollës. Jeta që garon para syve të tij merr formën e një romani grafik. Jambo lufton përmes boshllëqeve të kujtesës për të kapur një imazh të thjeshtë dhe të pafajshëm; atë të dashurisë së tij të parë dhe për të rijetuar gjurmët e një përvoje të rëndë personale në vitet e Rezistencës.

                                          

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe455
ISBN9789928217752
Titulli origjinalLa misteriosa fiamma della regina Loanna
RedaktoriMarjana Ymeri
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDiana Çuli
RomanPsikologjik