Kur sunduesit grinden (SC) Shiko më të madhe

Kur sunduesit grinden (SC)

Ismail Kadare BO0278

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër bëhet fjalë për një bashkëbisedim telefonik, i cili, ndonëse ka ndodhur gati një shekull më parë, vazhdon të zbërthehet e të interpretohet ende sot në mënyrat më kundërthënëse.

Më shumë detaje

42 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928261441

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në një vështrim të parë, krijohet përshtypja se kureshtjen për librin e mbajnë gjallë dy bashkëbiseduesit: Stalini dhe Pasternaku. Nga një shqyrtim më i thellë, një personazh i tretë, më pak i njohur se ata, poeti Osip Mandelshtam, ndonëse nuk merr pjesë në bisedim, zë vendin kryesor në të.

Është fati i tij i hidhur, në të vërtetë fati i qindra shkrimtarëve të njohur e më pak të njohur, që vuajtën nën komunizmin bolshevik. E vërteta e tyre tragjike, në vend të harresës, pret ringjalljen e saj.

Tani që ky rend ka rënë, hapja e arkivave dhe dosjeve të tij është çështje e ditës.

Ju ftojmë të lexoni shënimet e Ilir Yzeirit për veprën “Kur sunduesit grinden (Rreth misterit të telefonimit Stalin-Pastërnak)” të shkrimtarit tonë të madh Isamil Kadare, botuar nga Onufri në muajin nëntor 2018). Shih LINKUN

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe176
ISBN9789928261441
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë