I ri Njëzet e gjashtë dhe një Shiko më të madhe

Njezet e gjashte dhe nje

Maksim Gorki BK029

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Tregimet që bëjnë pjesë në këtë përmbledhje janë botuar mes viteve 1895 – 1913 dhe i takojnë rinisë letrare të shkrimtarit rus Maksim Gorki (1868 – 1936). Personazhet e tyre janë njerëz me tipare të forta, me pasione të forta, që duan fort lirinë e tyre, jetën, që dashurojnë fort dhe po ashtu urrejnë me forcë.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789928180155

970 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Këto tregime janë vizatuar me ngjyra të gjalla, dhe e bëjnë për vete lexuesin sepse janë të vërtetë. Dhe të vjen çudi se si një shkrimtar – djalosh të jetë njohës kaq i mirë i skutave të shpirtit të njeriut dhe po ashtu me një zotësi të rrallë për të përshkruar situatat ekstreme të të gjitha llojeve të dashurive, pasioneve dhe kurtheve që jeta i ngre shpirtit njerëzor.

Nuk janë këto të Gorkit trillime thjesht për të kaluar kohën, por monumente letrare që skalitin vetveten edhe brenda shpirtit të lexuesit.

Përmbajtja e librit

• Makar Çudra

• Çellkashi

• Plaka Izergil

• Hani dhe i biri

• Nëna e tradhëtarit

• Konovallovi

• Njëzet e gjashtë dhe një

• Gjysh Arhipi dhe Lionjka

• I paudhi

• 9 janari

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe344
ISBN9789928180155
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMitrush Kuteli