Termetet, demonet e nentokes Shiko më të madhe

Termetet, demonet e nentokes

Betim Muço A-004291

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në periudhën që jemi shkundur dhe tronditur nga tërmetet, kuptuam se sa pak dimë dhe sa të pazotë jemi për tu mbrojtur në momente të tilla kritike. Por, libri i shkencëtarit Betim Muço, “Tërmetet, demonët e nëntokës” e përmbush këtë vakum, duke dhënë informacione tej mase të vlefshëm për këdo.

Më shumë detaje

129 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Enciklopedike

450 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

22 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri që po i përcillet lexuesit përmes Bukinist.al, paraqet në mënyrë më të gjerë e më të plotë shumë nga njohuritë që kanë të bëjnë me tërmetet, me zhvillimet më të reja të sizmiologjisë dhe mbush një boshllëk që ekziston në këtë fushë në Shqipëri.

Shumë nga të dhënat mbi sizmicitetin në Shqipëri janë rezultat i punës mbi 20-vjeçare të grupit të ekspertëve të Qendrës Sizmiologjike të Shqipërisë. Në këtë libër janë shqyrtuar edhe botimet e mëparshme të Ilo Mitkë Qafëzezit në vitin 1932 dhe ai i Eduart Sulstarovës, “Tërmetet” i botuar në vitin 1978.

Betim Muço ka punuar pranë Institutit Sizmiologjik që nga viti 1974 deri në vitin 1993. Ai ka qenë edhe drejtor i këtij instituti për disa kohë. Muço ka qenë anëtar i Shoqatës Gjeofizike të Amerikës, i Akademisë së Shkencave të Nju Jorkut dhe anëtar i Bordit të Koorporatës së Institucioneve të Sizmiologjisë për Amerikën.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe160
Viti i Botimit1996
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë