Cmim i reduktuar! Andora Shiko më të madhe

Andora

Max Frisch BZ0031

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo vepër - tragjedi në thelb ka të qenit “çifut”, të cilën Maks Frisch e shkruan dhe e shpjegon shumë mirë përmes protagonistit të tij. Kjo dramë në formë të shkruar botohet për herë të parë në vitin 1961.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku
ISBN9789951082280

644 Lekë

-8%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

22 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bërthama e Andorra në realitet qëndron në Ditarin e Max Frischit, i shkruar gjatë vitit 1946. Andorra është emër i shkruar si model e jo si realitet dhe nuk ka të bëjë me shtetin e vogë Andorra; në të tregohet Andri që si figurë mundohet të futet në një proces për të arritur deri tek ndërgjegjësimi, apo thënë më mirë, ndërrimi i të menduarit që në atë kohë imponohej dhunshëm në tërë botën, derisa edhe vetë kjo tragjedi kështu përfundon. Kjo tragjedi në thelb ka të qenit “çifut”, të cilën M Frisch e shkruan dhe e shpjegon shumë mirë përmes protagonistit të tij. Kjo dramë në formë të shkruar botohet për herë të parë në vitin 1961.

Thanë rreth librit

Frisch ka arritur të shkruajë për një paragjykim që ka mbetur ende i pashëruar.... ku fokusohet të tregojë më shumë se si ka ndodhur kjo e jo që vetëm të tregojë se ka ndodhur një gjë e tillë. Ai nuk ndalet në atë se a janë apo nuk janë andorrasit antisemitë, por sqaron se në ç’formë e bëjnë ata këtë. Drama nuk pyet a është e mundur një gjë e tillë të ndodhë nga njerëzit, pra të ketë përsëritje, përkundrazi, ai bindshëm shkruan për atë që ka ndodhur. Në fillim na duket sikur kemi të bëjmë me një libër të sociologjisë dhe të konteksteve shoqërore që e përcjellin atë, por më vonë vërehet qartë që kemi të bëjmë me qëndrime të llojit antisemitist që në atë kohë kishin zënë rrënjë tek disa njerëz

Joachim Kaiser, Sudddeutsche Zeitung

Të dhëna

Faqe168
ISBN9789951082280
Viti i Botimit2016
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori