I ri Gjëra të vogla të mëdha Shiko më të madhe

Gjera te vogla te medha

Jodi Picoult BUE492

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një tjetër roman i shkëlqyer nga Jodi Picoult vjen në shqip. Kësaj radhe autorja sjell me ndjeshmëri të pabesueshme, inteligjencë dhe sinqeritet çështjen e konflikteve racore në ditët tona, paragjykimet, drejtësinë dhe dhembshurinë, - duke ofruar zgjidhje për çështje të komplikuara. Ky roman konsiderohet një arritje e jashtëzakonshme që një shkrimtare bën me lojën e saj narrative

Më shumë detaje

190 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928033178

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ruth Jefferson është një infermiere mami në një spital të Connecticut, me përvojë më shumë se njëzet vjeçare në profesionin e saj. Sapo nis turnin e punës, Ruth bën kontrollin e rregullt për një të porsalindur, dhe pas disa minutave i thonë se i është ri-caktuar në paciente tjetër. Prindërit janë supremacistë të bardhë dhe nuk duan që Ruth, e cila është afrikano-amerikane, të prekë fëmijën e tyre.

Spitali ua plotëson kërkesën, por ditën tjetër, fëmija shkon në arrest kardiak, ndërsa Ruth është e vetmje në qendrën e kujdesit të fëmijëve. A i bindet Ruth urdhri apo ndërhyn që të shpëtojë jetën e fëmijës?

Ruth ngurron para se të japë ndihëmn e parë dhe, si rezultat, akuzohet për një krim të rëndë. Kennedy McQuarrie, një avokat me profesion merr rastin e saj në mbrojtje, por jep këshilla të paparashikuara: Kennedy këmbëngul që përmendja e racës në sallën e gjyqit nuk është një strategji fituese.

Në konflikt me këshillën e Kennedyt, Ruth përpiqet ta mbajë jetën sa më normalisht për familjen e saj, veçanërisht djalin e saj adoleshent, pasi rasti bëhet çështje mediatike. Ndërsa gjyqi ecën përpara, Ruth dhe Kennedy duhet të fitojnë besimin e njëri-tjetrit dhe dalin në përfundimin se ajo që iu është mësuar gjithë jetën për të tjerët mund të jetë gabim.

                                             

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe492
ISBN9789928033178
Titulli origjinalSmall great things
RedaktoriXhevahir Lleshi
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiTaulant Hatia
RomanSagë&Histori