Pirro i Epirit Shiko më të madhe

Pirro i Epirit

Leonard Prifti BUE245

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Me kryeqendër Foinikian, themelues i Antigoneas së famshme, luftëtar i madh, krijues i mjaft traktateve ushtarake, mbret i dhënë pas jetës së popullit dhe vdekjen e pati duke luftuar me armë në dorë, duke lënë pas një legjendë e që bëri epokë më vete. Ky është Pirro i famshëm i Epirit, ai që u rrit tek Taulantët dhe luftoi në Lindje dhe me romakët, që e nxiti jetën ekonomike dhe mbështeti gjithnjë zgjerimin e mb retërisë së Epirit.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928031847

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pirro i Epirit është krijimtari e Leonard Priftit, botuar më 2014 nga Uegen. Mbreti epirot i shquar në historinë botërore, duke krijuar edhe shprehjen e famshme «Fitore si e Pirros». Me kryeqendër Foinikian, themelues i Antigoneas së famshme, luftëtar i madh, krijues i mjaft traktateve ushtarake, mbret i dhënë pas jetës së popullit dhe vdekjen e pati duke luftuar me armë në dorë, duke lënë pas një legjendë e që bëri epokë më vete. Ky është Pirro i famshëm i Epirit, ai që u rrit tek Taulantët dhe luftoi në Lindje dhe me romakët, që e nxiti jetën ekonomike dhe mbështeti gjithnjë zgjerimin e mb retërisë së Epirit. Në librat e historisë është trajtuar si figurë komplekse dhe autoritare, si luftëtar dhe diplomat. Ne krenohemi me këta paraardhës të mëdhenj të kombit tonë...

Të dhëna

Faqe340
ISBN9789928031847
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë