Europa e eger Shiko më të madhe

Europa e eger

B.Jezernik PL0112

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër përbën një pikënisje për mendimet tona për Ballkanin, e shkuara e të cilit është gjithmonë e pranishme për të influencuar mënyrën tonë të kuptimit të dilemave ekzistuese në rajon.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657543

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në fillimet e shekullit të XXI – të, një pjesë e madhe e tokave të Ballkanit ku jetojnë myslimanët, zona kryesore e fokusimit tonë, janë të zaptuara nga trupat e NATO – s me pjesëmarrjen e UN – it; në Bosnjë kjo ka zgjatur pothuajse një dekadë, në Kosovë sa gjysma. Turku mund të mos jetë më i tmerrshëm, Ballkani i Egër dhe Islami Ekzotik, por temat e konfliktit shoqëror vazhdojnë shumë mirë të na shoqërojnë. Duke shqyrtuar koleksionin e Jezernikut mbi pikëpamjen e vazhduesve të së shkuarës, ne mund të shohim qartë se si ata hedhin bazat për një hyrje të domosdoshme në të tashmen. Megjithëse shumë luftëra të ashpra kishin ndodhur midis katolikëve dhe protestantëve në Europën Perëndimore, dhe megjithëse disa nga ortodoksët në Mesdheun Lindor preferonin të jetonin nën osmanët më tolerantë sesa katolikët venedikas, e huaja, dmth. prania jo e krishterë, turko – myslimane në Europë, kontribuonte në imazhin e qëndrueshëm të tjetërsisë së Ballkanit, një vend i huaj dhe i egër. Kompleksiteti i marrëdhënieve bashkëkohore, shpesh konfliktuale, ndërmjet vendeve islamike dhe Perëndimit mbetet një shqetësim kritik edhe tani, në fillimet e shekullit të XXI – të. Ky libër përbën një pikënisje për mendimet tona për Ballkanin, e shkuara e të cilit është gjithmonë e pranishme për të influencuar mënyrën tonë të kuptimit të dilemave ekzistuese në rajon.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995657543
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveParë