I ri Serbet dhe Arberit - simbioza e tyre ne Mesjete Shiko më të madhe

Serbet dhe Arberit - simbioza e tyre ne Mesjete

Dr. Milan fon Shuflaj (Milan von Šufflay) A-008325

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Tek vepra “Serbët dhe Arbërit” (1925), historiani dhe albanologu u shquar Milan Šufflay mbështetet në dokumente arkivore, duke bërë jo vetëm analizën paleografike por edhe interpretimin historik të tyre. Kjo vepër shkon në thelb të marrëdhënieve dhe konflikteve mes shqiptarëve dhe serbëve përgjat shekujve

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928368027

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pa mëtuar të paraqesë një histori të plotë të arbërve, autori përqendrohet në aspekte të ndryshme të organizimit shoqëror dhe politik, të ligjeve, ekonomisë, traditave, dokeve si dhe të marrëdhënieve me qytetet-republika dhe sundimtarët e ndryshëm të asaj periudhe.

Kjo vepër tashmë ka hyrë në fondin klasik të studimeve arbërore, ajo i paraqitet studiuesve në këtë përkthim të ri e të plotë, në përputhje me origjinalin kroatisht dhe me kujdes të veçantë ndaj aparatit të thukët kritik të origjinalit.

Milan Šufflay (1879-1931), historian, filolog, paleograf, poliglot, ia kushtoi jetën historisë së shqiptarëve dhe të paraardhësve të tyre. Në bashkëpunim me historianët Ludwig von Thallóczy dhe Konstantin Jireček botoi "Acta et Diplomata res Albaniae mediae aetatis illustrantia", dy vëllime me dokumente origjinale që hedhin dritë mbi Mesjetën e Arbërit.

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe246
ISBN9789928368027
Titulli origjinalSrbi i Arbanasi. Njihovs simbioza u srednjem vijeku
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArben Ndreca