Qeveria Serbe dhe Esat Pashë Toptani Shiko më të madhe

Qeveria Serbe dhe Esat Pashe Toptani

Dusan T. Batakovic DK0052

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Padyshim një nga fi gurat qendrore të jetës e politikës shqiptare në vitet e trazuara kur u ngjiz shteti i pavarur shqiptar, Esat Pashe Toptani ka mbetur në kujtesën kolektive të shqiptareve si sinonim i tradhtarit. Megjithë ndonjë përpjekje të viteve të fundit për ta rehabilituar fi gurën e pashait, ai vazhdon të kujtohet si njeriut që për hir të interesave të veta për pushtet, qe gati të shiste interesat e popullit e vendit të vet.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 11 4

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Studimi i historianit serb Dusan T. Batakovic, duke u bazuar në dokumentet serbe, hedh dritë pikërisht mbi një sëre aspektesh të panjohura të raporteve mes Esat Pashe Toptanit dhe shtetit serb, duke plotësuar kësisoj përfytyrimin tonë për këtë njeri që pretendoi të bëhej mbret i shqiptarëve, por në fund përfundoi i varrosur mes ushtarëve sërbe, në varrezat sërbe të Parisit.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe70
ISBN978 9928 136 11 4
V. Bot2012
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiMaklen Misha