I ri Valsi i nje dasme fantazme Shiko më të madhe

Valsi i nje dasme fantazme

Thanas Medi A-004060

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Thanas Medi rikthehet pas disa vitesh me nje roman te ri para lexuesit. Fitues i cmimit vjetor per romanin me te mire, dhene nga Ministria e Kultures, kesaj radhe, Medi vjen me nje tjeter roman, i konsideruar nga kritika si vepra me e mire e ketij autori

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët296
ISBN9789928313119

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rrotulloheshin ngadalë, sipas muzikës ardhur turbull, nga larg, nga thellë. Në hapësirën e lirë të asaj dhome tavanulët, suvatuar keq, me pakëz dritë, mure të zhveshura, një dollap rrobash dhe krevatin për dy veta në mes. Nuk flisnin, si ta ndienin se çdo fjalë do të hapte një plagë. Ishin si me plagë të pashërueshme në trup, çift i vetmuar, i braktisur, i padëshiruar, me njerëz e pa njerëz njëkohësisht. Mes njerëzve e pa ata, fillikatë. Vetëm njëri-tjetrin kishin në atë botë, nuk i donte askush, të urryer e të përbuzur nga të gjithë. Rrekeshin të qeshnin dhe e qeshura u ngrinte në buzë. Mateshin të gëzonin dhe gëzimi bëhej frikë. Lot i fshehur ndënë qerpik, në sy. Donin të jetonin, të ëndërronin, të shpresonin, të besonin, të këndonin, të kërcenin si dasmorët në oborrin e dasmës tjetër, të ngrinin zërin në kupë të qiellit, të dëgjonte Rovina, rrafshnalta anembanë; dhe jeta i ndëshkonte me vegjetim në atë skutë. Me errësirë, shurdhëri. Duheshin shumë, me gjithë shpirt, por pa ditur ku, në ç’breg do t’i nxirrte ajo dashuri. Vallëzonin vërtet, por si mbi tokë të huaj, terren armiqësor, me mina të nëndheshme gati për shpërthim. Si në ajër, pezull mbi greminë. Ndruheshin të vështroheshin gjatë në sy, si t’i shmangeshin vetmisë, braktisjes, humnerës që gjenin aty. Një si vdekjeje për së gjalli, duhme varrezash, ardhur nga kudo dhe asgjëkund.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët296
ISBN9789928313119
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanPsikologjik