Cmim i reduktuar! Një udhëtim me Kon Tikin Shiko më të madhe

Nje udhetim me Kon Tikin

Tor Hejerdall BOM0112

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Thor Heyerdahl, etnolog me famë botërore, u bë i famshëm për aventurën e tij me anijen Kon Tiki. Në vitin 1947, Heyerdahl dhe pesë të tjerë u nisën për një udhëtim transoqeanik nga ishujt e Polinezisë në Amerikën e jugut, për të vërtetuar se edhe njerëzit e lashtë qenë në gjendje të kalonin oqeanin.

Më shumë detaje

101 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341146

425 Lekë

-15%

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në vitin 1969, ai ngarkoi dy arka me papiruse, Ra I dhe Ra II, dhe i transportoi përmes Atlantikut në varkat "primitive" të banorëve vendës të Afrikës Perëndimore. Në këtë mënyrë, ai vërtetoi se Egjiptianët e lashtë qenë në gjendje të kalonin Atlantikun dhe se kjo gjë nuk ndodhi për herë të parë vetëm në vitin 1492 nga Kristofor Kolombi.

Teoritë e tij u përbuzën nga akademikët, por ai ushtroi influencë të gjerë në antropologji dhe arkeologji. Filmi i bazuar mbi ekspeditën Kon-Tiki fitoi Oskarin në vitin 1951 si Dokumentari më i Mirë.

Të dhëna

Faqe216
ISBN9789994341146
Titulli origjinalOmsca-1
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 10 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiÇezar Kurti